Enzym występujący w ludzkich płucach radzi sobie z czystym grafenem

24 sierpnia 2018, 14:02

Mieloperoksydaza (MPO), enzym występujący w płucach, rozkłada czysty grafen.


Wulkan Tambora wpłynął na wynik bitwy pod Waterloo

23 sierpnia 2018, 16:03

Erupcja wulkanu Tambora mogła w znacznej mierze przyczynić się do wyniku jednej z najważniejszych bitew w dziejach, klęski Napoleona pod Waterloo. Ciężkie opady deszczu przeszły nad Waterloo w noc poprzedzającą bitwę pomiędzy Napoleonem a koalicją jego wrogów. Cesarz Francuzów, którego poważny atut stanowiła silna artyleria, postanowił poczekać, aż grunt obeschnie na tyle, by móc użyć armat. Ta zwłoka przyczyniła się do jego klęski


Zabił żonę i córkę, wykorzystując tlenek węgla ulatniający się z piłki

23 sierpnia 2018, 13:40

Anestezjolog Khaw Kim-sun, profesor Hongkońskiego Uniwersytetu Chińskiego, zabił żonę i 16-letnią córkę, wykorzystując piłkę do ćwiczeń wypełnioną tlenkiem węgla.


Policja szuka anglojęzycznych turystów, którzy dla zabawy obnażali się w fontannie na rzymskim Kapitolu

22 sierpnia 2018, 15:41

Rzymska policja poszukuje 2 anglojęzycznych turystów, którzy w zeszłą niedzielę (19 sierpnia) wykąpali się w bieliźnie w fontannie Ołtarza Ojczyzny. Jeden z mężczyzn ściągnął ostatecznie bokserki, śmiejąc się do kamery. Z odpowiednim komentarzem wideo zostało opublikowane na blogu Roma Fa Schifo.


Sposób biologów z UW na utylizację rakotwórczych podkładów kolejowych

21 sierpnia 2018, 14:18

Drewniane podkłady kolejowe impregnowane są kreozotem, toksyczną i rakotwórczą substancją. Biolog z Uniwersytetu Warszawskiego opracowała niedrogą metodę utylizacji tak zaimpregnowanego drewna. W rozkładaniu trującego impregnatu pomocne są bakterie.


Aligator Muja z Belgradu ma ponad 80 lat i nie licząc amputowanej stopy, jest zdrowy

21 sierpnia 2018, 07:44

Aligator amerykański Muja przybył do Zoo w Belgradzie 9 sierpnia 1937 r. Po tym, jak w 2007 r. zmarł Čabulītis z ogrodu zoologicznego w Rydze, został najstarszym żyjącym w niewoli przedstawicielem swojego gatunku.


Dzieci walczą z rządami i korporacjami o swoją przyszłość

17 sierpnia 2018, 16:56

Jak informuje Sabin Center for Climate Change Law z Columbia University, na koniec lipca bieżącego roku w 24 krajach świata sądy rozpatrywały ponad 1000 pozwów dotyczących zmian klimatycznych skierowanych przeciwko rządom, korporacjom i osobom indywidualnym


Norweska straż przybrzeżna uwolniła statek Instytutu Oceanologii PAN z sieci widmo

17 sierpnia 2018, 16:37

Czternastego sierpnia na śrubę statku Instytutu Oceanologii PAN s/y Oceania nawinęła się unosząca się pod powierzchnią wody, niewidoczna dla nawigatorów zerwana sieć trałowa, tzw. sieć widmo (ang. ghost net). Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek dryfował, a ponieważ inspekcja wykonana za pomocą kamery pokazała, że załoga nie jest w stanie usunąć awarii, kapitan zdecydował o powiadomieniu gubernatora Spitsbergenu i norweskiej straży przybrzeżnej.


Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

17 sierpnia 2018, 12:23

Tegoroczna edycja listy szanghajskiej (ARWU – Academic Ranking of World Universities) ponownie pokazuje, że polskie uczelnie ciągną się w światowym ogonie. Za najlepszą nadwiślańską instytucję edukacji wyższej został uznany Uniwersytet Warszawski, który uplasowano w 4. setce.


Od teraz w Chinach pstrąg to też łosoś

14 sierpnia 2018, 16:45

W Chinach oficjalnie stwierdzono, że pstrąg tęczowy może funkcjonować w handlu jako łosoś.