Samooczyszczanie przez drganie w polu magnetycznym

wczoraj, 14:37

Na Purdue University powstało inteligentne urządzenie drenażowe dla pacjentów z jaskrą.


Alkaloid z liany z kongijskiego lasu deszczowego zmniejsza tolerancję komórek raka trzustki na niedobór składników odżywczych

wczoraj, 12:41

W lianie Ancistrocladus likoko odkryto związek, który sprawia, że komórki raka trzustki stają się wrażliwsze na niedobór składników odżywczych.


Osoby z migreną z aurą bardziej zagrożone migotaniem przedsionków

15 listopada 2018, 11:34

Osoby, u których migreny poprzedza aura wzrokowa, są bardziej zagrożone migotaniem przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF).


Uzależnienie nowotworu trzustki od proteiny może pozwolić na jego leczenie

14 listopada 2018, 12:18

Nowe badania wykazały, że najbardziej śmiertelne z nowotworów trzustki mają poważną słabość. Jest nią uzależnienie od pewnego genu i produkowanej przeń niego proteiny. To daje nadzieję na opracowanie metod skutecznej walki z takimi nowotworami.


Bakterie jelitowe żyją w naszych mózgach?

13 listopada 2018, 17:31

W czasie dorocznego spotkania Society for Neuroscience zaprezentowano plakat, który przyciągnął uwagę specjalistów. Na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości było bowiem widać... bakterię penetrującą i kolonizującą zdrową komórkę mózgową.


Niespodziewana rola oligodendrocytów w rozwoju stwardnienia rozsianego

13 listopada 2018, 14:24

Oligodendrocyty – komórki gleju formujące osłonki mielinowe - wydają się odgrywać ważną rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego (SR), choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego.


Otyłość, czynnik ryzka powstanie nowotworu, może... ułatwiać walkę z nowotworem

13 listopada 2018, 11:45

Otyłość to, po paleniu tytoniu, drugi najważniejszy czynnik ryzyka występowania nowotworów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis zauważyli zadziwiające zjawisko – otyli pacjenci czasem lepiej reagują na leczenie przeciwnowotworowe niż pacjenci o niższej wadze ciała


Odkryli nieznany mechanizm powstawania wstrząsu anafilaktycznego

9 listopada 2018, 20:40

Dla osób z poważną alergią wstrząs anafilaktyczny może oznaczać śmierć. Zjawisko to przebiega niezwykle szybko i dotychczas nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z Duke University opisali właśnie na łamach Science nieznany dotychczas mechanizm reakcji układu odpornościowego.


Powstanie genomowa mapa Polski. Rekrutacja w grudniu

9 listopada 2018, 10:28

W grudniu 2018 r. rozpocznie się rekrutacja do opracowania tzw. genomowej mapy Polski, w ramach której przebadany ma być genom 5 tys. Polaków - zapowiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie prezes Centrum Badań DNA Jacek Wojciechowicz.


Polskie badania wskazują, że propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe

8 listopada 2018, 15:03

Propolis, określany też jako kit pszczeli, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek groźnego guza mózgu - glejaka wielopostaciowego – wykazała prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.