Dzięki pluskwiakom uda się wyeliminować groźne bakterie Gram-ujemne?

19 listopada 2018, 14:52

Pluskwiaki Podisus maculiventris wytwarzają antybiotyk zwany tanatyną, który zaburza proces powstawania zewnętrznej błony komórkowej bakterii Gram-ujemnych. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu odkryli, że dzieje się tak dzięki nieznanemu dotąd mechanizmowi. Wg Szwajcarów, można i należy go wykorzystać do opracowania nowej klasy leków.


Grubość ścięgna Achillesa wskaźnikiem zaawansowania choroby niedokrwiennej serca

19 listopada 2018, 13:38

U osób z chorobą niedokrwienną serca (ChNS) grubość ścięgna Achillesa może być wskaźnikiem zaawansowania choroby oraz ryzyka zawału serca.


Wirus zabijający raka zyskał nową broń

19 listopada 2018, 12:20

Wirus zabijający komórki nowotworowe został wyposażony w nową broń. Naukowcy uzbroili go w proteinę, dzięki której bierze on na cel i zabija również przyległe komórki, chroniące nowotwór przed atakiem ze strony układ odpornościowego.


Samooczyszczanie przez drganie w polu magnetycznym

16 listopada 2018, 14:37

Na Purdue University powstało inteligentne urządzenie drenażowe dla pacjentów z jaskrą.


Alkaloid z liany z kongijskiego lasu deszczowego zmniejsza tolerancję komórek raka trzustki na niedobór składników odżywczych

16 listopada 2018, 12:41

W lianie Ancistrocladus likoko odkryto związek, który sprawia, że komórki raka trzustki stają się wrażliwsze na niedobór składników odżywczych.


Osoby z migreną z aurą bardziej zagrożone migotaniem przedsionków

15 listopada 2018, 11:34

Osoby, u których migreny poprzedza aura wzrokowa, są bardziej zagrożone migotaniem przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF).


Uzależnienie nowotworu trzustki od proteiny może pozwolić na jego leczenie

14 listopada 2018, 12:18

Nowe badania wykazały, że najbardziej śmiertelne z nowotworów trzustki mają poważną słabość. Jest nią uzależnienie od pewnego genu i produkowanej przeń niego proteiny. To daje nadzieję na opracowanie metod skutecznej walki z takimi nowotworami.


Bakterie jelitowe żyją w naszych mózgach?

13 listopada 2018, 17:31

W czasie dorocznego spotkania Society for Neuroscience zaprezentowano plakat, który przyciągnął uwagę specjalistów. Na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości było bowiem widać... bakterię penetrującą i kolonizującą zdrową komórkę mózgową.


Niespodziewana rola oligodendrocytów w rozwoju stwardnienia rozsianego

13 listopada 2018, 14:24

Oligodendrocyty – komórki gleju formujące osłonki mielinowe - wydają się odgrywać ważną rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego (SR), choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego.


Otyłość, czynnik ryzka powstanie nowotworu, może... ułatwiać walkę z nowotworem

13 listopada 2018, 11:45

Otyłość to, po paleniu tytoniu, drugi najważniejszy czynnik ryzyka występowania nowotworów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis zauważyli zadziwiające zjawisko – otyli pacjenci czasem lepiej reagują na leczenie przeciwnowotworowe niż pacjenci o niższej wadze ciała