We wrzodach cukrzycowych, które się nie goją, występują pewne szczepy gronkowca złocistego

19 kwietnia 2019, 12:34

To, czy rana, np. owrzodzenie cukrzycowe, goi się, czy jej stan się pogarsza, zależy od mikrobiomu. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii stwierdzili, że z ranami, które się nie goją, są związane pewne szczepy gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Zidentyfikowali też inne pospolite bakterie, które mogą zarówno upośledzić, jak i usprawnić gojenie.


"Pilot" DNA do zdalnego sterowania komórkami

18 kwietnia 2019, 14:58

Choć zdalne sterowanie komórkami, by przyspieszyć gojenie ran, nadal pozostaje w dziedzinie planów i marzeń, właśnie udało się zrobić duży krok w tym kierunku. Za pomocą bliskiej podczerwieni i wstrzykniętego nanourządzenia DNA udało się pokierować komórki macierzyste do miejsca urazu, co wspomogło regenerację mięśni myszy.


Naukowcy odtworzyli krążenie i funkcje komórek w świńskim mózgu parę godzin po śmierci

18 kwietnia 2019, 14:23

Cztery godziny po śmierci przywrócono krążenie i aktywność komórkową w mózgu świni.


Kannabidiol z konopi wspomaga transport lipidowych nanokapsułek przez barierę krew-mózg

17 kwietnia 2019, 18:58

Kannabidiol (CBD), pozbawiony psychoaktywnego działania składnik konopi, może być koniem trojańskim, który pomoże dostarczyć leki do mózgu.


Dwuczłonowa orkiestra czuwa nad zdrowiem serca

17 kwietnia 2019, 10:44

Dwa białka - receptory glikokortykoidów (ang. glucocorticoid receptor, GR) i mineralokortykoidów (ang. mineralocorticoid receptor, MR) - wspierają się wzajemnie, by utrzymać serce w dobrym zdrowiu. Gdy sygnalizacja między nimi zostaje zaburzona, u myszy rozwija się choroba serca.


Pojawiła się nadzieja na zwalczenie raka układu pokarmowego

17 kwietnia 2019, 10:15

Gdy w 1982 roku naukowcy zauważyli związek pomiędzy Helicobacter pylori a przewlekłym nieżytem żołądka, wywołało to całą lawinę badań. Wkrótce okazało się, że H. pylori odpowiada zarówno za wrzody żołądka jak i raka przewodu pokarmowego. Jednak mimo tego, że związek ten był jasny, dotychczas nie wiedziano, w jaki sposób bakteria wywołuje nowotwór.


Poznanie szczegółów budowy raka piersi ułatwi opracowanie nowych immunoterapii

16 kwietnia 2019, 14:29

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurichu i IBM Research przeanalizowali skład guzów nowotworowych i komórek układu odpornościowego u ponad 100 kobiet chorujących na raka piersi. Okazało się, że agresywne guzy są często zdominowane przez jeden typ komórek


Izraelczycy wydrukowali w 3D pierwsze na świecie unaczynione serce

16 kwietnia 2019, 11:04

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali w 3D pierwsze na świecie unaczynione serce. Wykorzystali do tego własne komórki pacjenta oraz materiały biologiczne.


Sprytny ruch wyprzedzający pozwala "przechytrzyć" choroby zapalne

15 kwietnia 2019, 13:52

Wyeliminowanie uszkodzonych mitochondriów może pomagać w zapobieganiu przewlekłym chorobom zapalnym.


Ukazały się pierwsze opracowania nt. prowadzonych przez NASA Twins Study

12 kwietnia 2019, 14:15

We wczorajszym numerze Science ukazały się pierwsze wyniki badań Twins Study, jakie NASA prowadziła w latach 2015–2016. Przypomnijmy, że w badaniach brali udział bliźniacy jednojajowi, emerytowany astronauta Scott Kelly i jego brat Mark.