Mocz zdrowej kobiety nie jest jałowy, a bakterie z pęcherza przypominają mikrobiom pochwy

29 czerwca 2018, 12:31

Naukowcy m.in. z Loyola University Chicago obalili przekonanie, że mocz zdrowej kobiety jest jałowy. Później wykazali, że bakterie z pęcherza są podobne do tych z pochwy. Amerykanie uważają, że ich ustalenia pomogą ulepszyć badania diagnostyczne, a także leczenie zakażeń i innych chorób dróg moczowych.


U mężczyzn migreny także mają związek z poziomem estrogenu

28 czerwca 2018, 13:47

Wcześniej wykazano, że poziom estrogenu może wpływać na to, kiedy kobiety mają migreny i jak silne one są. Teraz okazuje się, że żeński hormon ma także wpływ na mężczyzn.


Smarowanie skaleczeń wazeliną niszczy biofilm zapobiegający zakażeniom

26 czerwca 2018, 14:51

Smarowanie skaleczeń wazeliną może nie być dobrym pomysłem, bo niekorzystnie wpływa na proces tworzenia naturalnego "bioplastra".


To środowisko, a nie geny, decyduje o poziomie testosteronu

26 czerwca 2018, 13:45

Poziom testosteronu u mężczyzn zależy w dużej mierze od środowiska, w jakim przebywali w dzieciństwie. Według badaczy z Durham University, mężczyźni, którzy dorastali w trudniejszych warunkach, w których stykali się z wieloma chorobami zakaźnymi, z większym prawdopodobieństwem będą mieli niższy poziom testosteronu niż mężczyźni, którzy dojrzewali w zdrowszym środowisku


Probiotyki chronią szkielet starszych kobiet

26 czerwca 2018, 09:11

Probiotyki chronią szkielet starszych kobiet przed osteoporozą.


Plaster na afty i nie tylko

25 czerwca 2018, 11:42

Brytyjsko-duński zespół opracował plaster przywierający do wilgotnej śluzówki jamy ustnej. Pomaga on w leczeniu nawracających i często bardzo bolesnych owrzodzeń. Do jego produkcji naukowcy wykorzystali biodegradowalne polimery.


Kofeina z 4 kaw chroni serce z pomocą mitochondriów

22 czerwca 2018, 11:31

Kofeina chroni serce z pomocą mitochondriów.


© bitzilicencja: Creative Commons

Kwasy produkowane przez bakterie pozwolą na produkcję doskonalszych leków

19 czerwca 2018, 11:43

Pewne cechy bakterii glebowych mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki projektujemy leki. Badacze ze Scripps Research opublikowali w Nature Communications artykuł, w którym sugerują, że można tworzyć lepsze leki wzorując się na molekułach pozyskanego z bakterii kwasu tiokarboksylowego.


Piersi ciężarnej kobiety © Tom Adriaenssen, CC

Witamina D chroni przed rakiem piersi?

18 czerwca 2018, 13:28

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sądzą, że wyższy poziom witaminy D jest powiązany z obniżonym ryzykiem raka piersi. Do takich wniosków doszli na podstawie badań epidemiologicznych, których wyniki ukazały się w online'owym wydaniu PLOS ONE.


Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie

18 czerwca 2018, 12:39

Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie.