Wiadomo, jak zbudowany jest wirus Zika

| Medycyna
Dr Guntur Fibriansah/Duke-NUS Medical School

Zespół prof. Shee-Mei Lok z Duke-NUS Medical School zbadał wirus Zika (ZIKV) pod mikroskopem krioelektronowym. W oparciu o tysiące zdjęć Amerykanie zrekonstruowali budowę ZIKV w wysokiej rozdzielczości.

Naukowcy zauważyli, że choć ogólna architektura ZIKV przypomina inne flawiwirusy, to wirus Zika jest bardziej stabilny termicznie niż wirus dengi. Co więcej, jest stabilny strukturalnie nawet podczas inkubacji w 40 stopniach Celsjusza, czyli w temperaturze ciała zainfekowanych, gorączkujących pacjentów.

Autorzy publikacji z pisma Nature zauważyli też, że w porównaniu do wirusa dengi, białka powierzchniowe ZIKV wchodzą ze sobą w ściślejsze interakcje i to właśnie ta cecha może odpowiadać za opisaną wcześniej stabilność oraz zdolność przeżywania w trudnych warunkach, np. w nasieniu, ślinie i moczu, a także możliwość przekazania nie tylko przez ugryzienie komara, ale i w wyniku kontaktu seksualnego.

Generalnie wyniki sugerują, że przeciwciała bądź leki destabilizujące strukturę ZIKV mogą sprawić, że przebieg choroby będzie lżejszy albo ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.

[...] Wykazaliśmy, że wirus Zika ma unikatowe struktury odróżniające go od innych wirusów z tej samej rodziny [Flaviviridae]: oddziałującego na mózg wirusa gorączki Zachodniego Nilu czy wywołującego gorączkę wirusa dengi. By lepiej zrozumieć, jak wpływają na zakażenie ludzi i wspomóc rozwój bezpiecznej szczepionki z minimalną liczbą skutków ubocznych, struktury te można zmutować.

W ramach przyszłych badań zespół Lok chce określić, jak wykorzystać przeciwciała, by zabić ZIKV i jakie przeciwciała wybrać w sytuacjach kryzysowych, np. podczas nagłego wybuchu epidemii albo w przypadku zarażenia ciężarnej.

wirus Zika ZIKV budowa mikroskop krioelektronowy flawiwirusy stabilność termiczna Shee-Mei Lok