Ekstrakt z grzybów shiitake eliminuje zakażenie wirusem HPV

| Medycyna
David Davies, CC

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można wyeliminować za pomocą suplementu diety AHCC (od ang. Active Hexose Correlated Compound). Otrzymuje się go na drodze chemicznej z grzybni twardników japońskich (shiitake).

HPV odpowiada za 99% przypadków raka szyjki macicy i za wiele innych zagrażających życiu nowotworów. Zarażeni pacjenci i ich lekarze są ze zrozumiałych względów sfrustrowani, bo jedyną rzeczą, jaką można zrobić, jest monitorowanie pod kątem zmian związanych z patologią. Potrzebujemy bezpiecznej, skutecznej metody leczenia przed rozwojem nowotworu - podkreśla dr Judith A. Smith z University of Texas Health Science Center at Houston (UTHealth).

W ramach eksperymentu dziesięciu HPV-pozytywnym kobietom codziennie nawet przez pół roku podawano doustnie AHCC. U sześciu test na obecność wirusa dał wynik ujemny (u trzech wyeliminowanie HPV potwierdzono po zaprzestaniu przyjmowania AHCC, dwie nadal biorą udział w studium).

Obecnie rozpoczyna się II faza badań klinicznych z losowaniem do grup eksperymentalnej i placebo.

Dzięki naszemu studium po raz pierwszy wykazaliśmy, że można wyeliminować HPV u kobiet, stosując AHCC zaledwie 3, a maksymalnie 6 miesięcy. Przez ponad 10 lat badaliśmy skuteczność integracji AHCC z powszechnie wykorzystywanymi chemioterapeutykami i wcześniej wyeliminowaliśmy zakażenie wirusem brodawczaka w trzech mysich modelach ortotopowych [komórki nowotworowe nie są przeszczepiane podskórnie; umieszcza się je w narządzie, z którego nowotwór pierwotnie się wywodzi]. Najnowsze studium potwierdza te wyniki.

Badania wykazały, że ACHH zwiększa liczbę i/lub aktywność komórek NK, komórek dendrytycznych i cytokin, które pozwalają organizmowi skutecznie zareagować na infekcję i zablokować namnażanie komórek guza.

wirus brodawczaka ludzkiego HPV zakażenie rak szyjki macicy twardnik japoński shiitake grzybnia AHCC Judith A. Smith