Bez magnezu ani rusz...

| Zdrowie/uroda
Meal Makeover Moms, CC

Przy niedostatecznych stężeniach magnezu witamina D nie może być metabolizowana.

Ludzie zażywają suplementy witaminy D, ale nie zdają sobie sprawy, jak jest metabolizowana. [Tymczasem] bez magnezu nie jest ona w pełni użyteczna czy bezpieczna - podkreśla prof. Mohammed S. Razzaque z Lake Erie College of Osteopathic Medicine.

Razzaque dodaje, że spożycie suplementów witaminy D może zwiększać poziom wapnia i fosforanów, podczas gdy pacjent nadal ma niedobory witaminy D. Zdarza się, że przy niewystarczających stężeniach magnezu rozwija się powikłanie w postaci kalcyfikacji naczyń.

Amerykanin wyjaśnia, że osoby z optymalnym poziomem magnezu potrzebują mniejszej suplementacji witaminą D, by zaspokoić zapotrzebowanie na nią. Dodatkowo magnez pomaga w walce z osteoporozą.

Choć zalecane dzienne spożycie magnezu wynosi 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet, standardowa amerykańska dieta zapewnia tylko połowę tej ilości (w ten sposób odżywia się ok. 50% populacji).

Wg naukowców, podaż magnezu z naturalnymi produktami spada od kilku dekad. Powodami są uprzemysłowione rolnictwo i zmiany nawyków żywieniowych. Poziom magnezu jest niski w populacjach spożywających przetworzone pokarmy, bogate w oczyszczone ziarna, tłuszcz, fosforany i cukier.

Spożywając optymalną ilość magnezu, można obniżyć ryzyko niedoboru witaminy D i zmniejszyć zależność od suplementów tej witaminy.

Do pokarmów bogatych w magnez należą, m.in.: migdały, banany, brokuły, brązowy ryż, orzechy nerkowca, żółtka, pestki dyni czy tofu.

Wyniki przeglądu badań nt. roli magnezu w aktywacji i działaniu witaminy D ukazały się w Journal of the American Osteopathic Association.

witamina D magnez aktywacja metabolizm Mohammed S. Razzaque