Stworzyli bazę danych pracowników wywiadu

| Ciekawostki
CIA

Amerykańska organizacja Transparency Toolkit przejrzała dane z serwisu LinkedIn i na ich podstawie stworzyła bazę danych zawierającą informacje na temat 27 000 osób pracujących w różnych amerykańskich instytucji wywiadowczych. Celem Transparency Toolkit jest „obserwowanie tych, którzy obserwują”, a korzysta ona z ogólnodostępnych danych.

Utworzona przez organizację baza ICWatch składa się z publicznie dostępnych życiorysów pracowników agencji wywiadowczych oraz firm z nimi współpracujących. W ich życiorysach można znaleźć wiele nazw i funkcji tajnych programów wywiadowczych, w tym nieznane dotychczas nazwy kodowe - mówią przedstawiciele Transparency Toolkit.

Na potrzeby swojej pracy organizacja stworzyła narzędzie o nazwie LookingGlass. Narzędzie to, podobnie jak ICWatch, zostało udostępnione w serwisie GitHub. Stworzyliśmy bezpłatne oprogramowanie do wyszukiwania i analizowania danych z ogólnodostępnych źródeł. Później, we współpracy z dziennikarzami śledczymi i obrońcami praw człowieka uzyskane dane zmieniliśmy w użyteczną wiedzę. Naszym głównym zadaniem jest badanie aktywności wywiadowczej oraz wyszukiwanie przypadków naruszenia praw człowieka - przyznają założyciele Transparency Toolkit. Organizacja została stworzona przez Brennana Novaka, współtwórcę systemu pocztowego Mailpile, Kevina Gallaghera, pracującego w prywatnym przemyśle wywiadowczym oraz M. C. McGratha, byłego badacza z MIT Media Lab.

wywiad Transparency Toolkit LinkedIn ICWatch