Pył usztywnia tętnice

| Zdrowie/uroda
Siemens Healthcare

Długotrwałe wystawienie na zanieczyszczenia powietrza prawdopodobnie przyspiesza rozwój arteriosklerozy, uważają naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni. Profesorowie Sara Adar z University of Michigan i Joel Kaufman z University of Washington stwierdzili, że drobne zanieczyszczenia pyłowe są powiązane z procesem pogrubiania dwóch wewnętrznych warstw ścian tętnicy szyjnej wspólnej. Dowiedli też, że zmniejszenie zanieczyszczenia prowadzi do spowolnienia procesu sztywnienia naczyń krwionośnych.

Grubość ścian tętnicy szyjnej wspólnej jest wykorzystywana jako wskaźnik rozwoju arteriosklerozy w całym organizmie. Nasze badania pomagają zrozumieć, jak wystawienie na zanieczyszczenia powietrza jest powiązane ze wzrostem liczby ataków serca i udarów zaobserwowanych podczas innych studiów - mówi profesor Adar.

Uczeni przeprowadzili badania na 5362 mieszkańcach sześciu amerykańskich metropolii. Badani byli w wieku 45-84 lat. Uczeni byli w stanie określić stopień zanieczyszczenia powietrza dla domu każdej z badanych osób i powiązać to z dwoma badaniami ultrasonograficznymi, przeprowadzonymi w odstępie 3 lat.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników, takich jak np. palenie tytoniu, uczeni stwierdzili, że średnio grubość tętnicy szyjnej wspólnej zwiększała się o 14 mikrometrów rocznie. U osób żyjących w bardziej zanieczyszczonym środowisku wzrost grubości był szybszy niż u tych, którzy mieszkali w tej samej metropolii, ale w mniej zanieczyszczonej części. Badania wskazały, że osoby żyjące w tej samej metropolii, ale w bardziej zanieczyszczonej części, mają o 2% większą szansę przejścia zawału w porównaniu z ludźmi żyjącymi w czystszym obszarze metropolii - mówi Adar. Uczona dodaje, że jeśli powyższe wyniki potwierdzą się, można będzie wyjaśnić widoczne w innych badaniach związki pomiędzy zanieczyszczeniem drobnym pyłem a chorobami serca.

zanieczyszczenie pył choroby serca tętnica arterioskleroza