Zapach partnera uspokaja

| Psychologia
University of British Columbia

Zapach partnera pomaga obniżyć poziom stresu.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli, że po ekspozycji na zapach partnera kobiety czują się spokojniejsze. Dla odmiany zapach obcego podwyższa stężenie hormonu stresu kortyzolu.

Nie zdając sobie sprawy z przyczyn takiego zachowania, wiele osób nosi koszulkę partnera lub gdy go nie ma, śpi po jego stronie łóżka. Nasze ustalenia sugerują, że sam zapach bliskiej osoby jest silnym narzędziem do zmniejszania stresu - podkreśla Marlise Hofer.

W badaniu Kanadyjczyków wzięło udział 96 heteroseksualnych par. Mężczyznom dawano czystą koszulkę, którą mieli nosić przez dobę. Psycholodzy prosili, by w tym czasie powstrzymali się od używania dezodorantów i zapachowych kosmetyków, palenia oraz jedzenia pewnych pokarmów. By zachować woń, T-shirty zamrażano.

Kobiety wylosowano do grup, które wąchały nową koszulkę lub koszulki noszone przez partnera bądź obcą osobę. Panie miały wziąć udział w symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy i rozwiązywały w myślach zadanie matematyczne. Zadawano im też pytania o poziom stresu oraz badano stężenie kortyzolu w próbkach śliny.

Wąchającymi miały być kobiety, bo z reguły mają one lepszy węch od mężczyzn.

Okazało się, że panie, które wąchały ubranie partnera, czuły się spokojniejsze zarówno przed, jak i po teście. Kobiety, które wąchały T-shirt partnera i poprawnie zidentyfikowały zapach, miały niższy poziom kortyzolu, co sugeruje, że antystresowe właściwości zapachu bliskiej osoby są największe, gdy wiemy, co wąchamy.

Ochotniczki, które stykały się z zapachem obcego, miały podczas testu stresowego wyższy poziom hormonu.

Od dziecka ludzie obawiają się obcych, zwłaszcza płci męskiej, możliwe więc, że woń obcego mężczyzny uruchamia reakcję "walcz lub uciekaj", która prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu. Może się tak dziać, mimo że nie jesteśmy tego w pełni świadomi - wyjaśniają autorzy publikacji z Journal of Personality and Social Psychology.

W dobie globalizacji ludzie coraz więcej podróżują w związku z pracą i przeprowadzają się do nowych miast. Nasze badanie sugeruje, że by obniżyć poziom stresu z dala od domu, wystarczy zabrać ze sobą część garderoby ukochanej osoby - podsumowuje prof. Frances Chen.

zapach partner kobiety stres kortyzol Marlise Hofer Frances Chen