Odkryto białko, dzięki któremu zarodźce malarii dostają się do wątroby

| Medycyna
Cha et al.

Zespół ze Szkoły Zdrowia Publicznego Bloomberga Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa odkrył białko wejściowe (ang. entry protein), za pośrednictwem którego zarodźce sierpowe (Plasmodium falciparum) przedostają się przez stanowiące ok. 15-20% wszystkich komórek wątroby komórki Browicza-Kupffera.

Etap wniknięcia sporozoitów do hepatocytów jest konieczny do ustanowienia zakażenia produktywnego. Na początku sporozoity podlegają podziałom, w wyniku których powstają schizonty wątrobowe. W schizontach także następują wielokrotne podziały jąder, w wyniku czego tworzą się merozoity. Po jakimś czasie dojrzałe schizonty pękają, uwalniając do krwiobiegu uszkadzające erytrocyty merozoity.

Choć naukowcy zdawali sobie sprawę, że w wątrobie pierwszym celem zarodźców są komórki Kupffera, nie było wiadomo, w jaki sposób sporozoity zyskują do nich dostęp. Ostatnio Amerykanie stwierdzili jednak, że białkiem wejściowym jest CD68, a myszy go pozbawione mają w wątrobie 70% mniej pasożytów.

Jeśli zaobserwowany spadek wystarczy, by zapobiec zakażeniom krwi (stadiom krwinkowym), CD68 może stać się nowym celem leków przeciwmalarycznych.

zarodziec sierpowy malaria hepatocyty komórki Browicza-Kupffera białko wejściowe CD68 zakażenie produktywne sporozoity merozoity