Piękny i skrajnie rzadki

| Nauki przyrodnicze
Drew Avery, CC

Wolontariusze z grupy Coolum and North Shore Coast Care znaleźli na plaży Castaways na Słonecznym Wybrzeżu (Sunshine Coast) w Queensland bardzo rzadkiego młodego żółwia zielonego-albinosa. Australijczycy oglądali w niedzielę gniazdo, w którym 2 dni wcześniej doszło do wylęgu. Byli przekonani, że poza skorupkami niczego w nim nie ma, tymczasem spotkała ich spora niespodzianka...

Nigdy wcześniej [...] nie widzieliśmy czegoś takiego, wszyscy byliśmy więc trochę zaskoczeni - opowiada Linda Warneminde, szefowa grupy.

Albinos leżał na karapaksie, łapami do góry. Miał czerwone oczy i lekko zaróżowione brzegi kończyn. Poza tym był idealnie biały.

Ochotnicy natrafili na niego, gdy zliczali skorupki jaj, by ustalić, ile dokładnie żółwi się wykluło. Okazało się, że poza albinosem, 121.

Młode żółwie-albinosy są skrajnie rzadkie; zdarzają się w jednym przypadku na kilkaset tysięcy złożonych jaj - podkreśla dr Col Limpus, naukowiec z Wydziału Zagrożonych Gatunków rządu Queensland.

Warneminde tłumaczy, że przeżywalność młodych Chelonia mydas jest bardzo niska. [...] Tylko jeden na tysiąc wyklutych żółwików dożyje dorosłości, a dr Limpus dodaje, że przeżywalność albinosów jest jeszcze mniejsza. Brakuje im odpowiedniego ubarwienia, które pozwoli wtopić się w otoczenie i częściej padają ofiarą drapieżników.

Ku uciesze zgromadzonych na plaży, Alby, jak go pieszczotliwie nazwano, zdołał dotrzeć do wody.

 

żółw zielony albinos Queensland Sunshine Coast Coolum and North Shore Coast Care Castaways Linda Warneminde Col Limpus