Nie taki cykl życiowy sztywny, jak go malują

| Nauki przyrodnicze
Capt' Gorgeous (Ben Salter), CC

Płazy Chiromantis hansenae mogą przyspieszać cykl życiowy (wyląg), jeśli polują na nie pasikonikowate Hexacentrus cf. unicolor.

Sinlan Poo i David Bickford z Narodowego Uniwersytetu Singapuru pracowali w otwartym laboratorium w Stacji Badań Środowiskowych Sakaerat w Tajlandii. Płazy trzymano tam w akwariach, a wyniki eksperymentów na 70 lęgach utrwalano za pomocą kamery poklatkowej.

Ch. hansenae występuje w Tajlandii i w części Kambodży. W sezonie deszczowym składa skrzek na spodniej części roślin zwieszających się nad tymczasowymi zbiornikami. Na chwilę przed wylęgiem masa odczepia się od liścia i wpada do wody. Niemal natychmiast pojawiają się kijanki. Na nieszczęście płazów na dorosłe osobniki i jaja polują jednak Hexacentrus cf. unicolor.

Sprawdzając, jak zagrożenie wpływa na cykl życiowy Ch. hansenae, naukowcy zauważyli, że w świeżo złożonym skrzeku, z którego kawałek usunięto, wyląg następował szybciej niż w partii jaj pozostawionej w spokoju. Kiedy pasikonikowate zjadały starsze 4-dniowe embriony, pozostałe jaja wykluwały się w ciągu godziny od incydentu. Jak wyliczyli autorzy artykułu z pisma Behavioral Ecology and Sociobiology, embriony, które wymknęły się drapieżnikowi, wykluwały się o 1/5 szybciej niż jaja z nieruszanych mas.

Przyspieszenie wylęgu może zachodzić pod wpływem związków uwalnianych przez uszkodzone embriony albo po zaburzeniu struktury skrzeku jako całości.

Poo i Bickford podkreślają, że wcześniejsze wykluwanie nie miało związku z wielkością samicy składającej jaja ani z czasem spędzanym przez nią na opiece.

Chiromantis hansenae skrzek jaja cykl życiowy Hexacentrus cf. unicolor wyląg drapieżnik Sinlan Poo David Bickford