Nadchodzi przełom? Polski sposób na ultraszybki zapis informacji

Technologia | 22 min. temu

Polsko-holenderskiemu zespołowi fizyków udało się ominąć barierę w szybkości oraz wydajności zapisu informacji. Dzięki temu dane na dyskach komputerowych można będzie zapisywać tysiąc razy szybciej niż teraz, a w dodatku komputery będą bardziej energooszczędne.


Inteligentna kamizelka do diagnozowania zapalenia płuc

Medycyna | 47 min. temu

Grupa ugandyjskich inżynierów opracowała inteligentną kamizelkę do diagnozowania zapalenia płuc.


Wielkie łatanie aplikacji w Google Play

Bezpieczenstwo IT | 2 godz. temu

W ciągu ostatnich dwóch lat Google nakłonił deweloperów do załatania dziur w 275 000 aplikacjach obecnych w Google Play. W wielu przypadkach koncern musiał zagrozić, że nie pozwoli na umieszczanie w swoim sklepie kolejnych wersji wadliwej aplikacji.


Windows 10 najbezpieczniejszy. Jak lepiej chronić naszą prywatność przed Microsoftem?

Technologia | 20 stycznia 2017, 17:40

Internet Storm Center informuje, że Windows 10 jest najbezpieczniejszą z dotychczasowych edycji Windows. Organizacja, która monitoruje bezpieczeństwo internetu opublikowała też zestaw porad, jak spowodować, by system wysyłał do Microsoftu mniej informacji.


Pewne insektycydy naśladują melatoninę i zwiększają ryzyko cukrzycy

Zdrowie/uroda | 20 stycznia 2017, 14:48

Wystawienie na oddziaływanie insektycydów, które wiążą się z zarządzającymi zegarem biologicznym receptorami melatoninowymi, zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, np. cukrzycy.


Autopilot zmniejsza liczbę wypadków tesli

Technologia | 20 stycznia 2017, 12:49

Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Transportu Drogowego (NHTSA) poinformowała właśnie, że od czasu wprowadzenia w teslach Autopilota znacząco zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem tych samochodów


Wiadomo, z czego składał się ostatni posiłek Ötziego

Humanistyka | 20 stycznia 2017, 12:43

Ostatni posiłek Ötziego, Człowieka Lodu z Tyrolu, składał się z suszonej koziny. Do takiego wniosku doszli naukowcy, którym udało się przeprowadzić sekcję zawartości jego żołądka.


W dziejach życia takiej nici DNA jeszcze nie było

Nauki przyrodnicze | 20 stycznia 2017, 12:15

Naukowcy z PAN-u odcisnęli fragment pojedynczej nici DNA. Otrzymany negatyw pozostawał chemicznie aktywny i był zdolny do przyłączania odpowiednich zasad nukleinowych tworzących kod genetyczny.


Trzeci najcieplejszy rok z rzędu

Nauki przyrodnicze | 20 stycznia 2017, 11:29

Miniony rok był najcieplejszy od 1880 roku. Średnia temperatura nad lądami i oceanami wyniosła 14,83 stopnia Celsjusza i była o 0,94 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku. Mieliśmy do czynienia z trzecim z rzędu rekordowo ciepłym rokiem. Był on o 0,04 stopnia Celsjusza cieplejszy od roku poprzedniego


Im większa odległość, tym mniej aborcji

Ciekawostki | 20 stycznia 2017, 07:42

Jeśli do miejsca, w którym można dokonać legalnej aborcji jest dalej, odsetek przerwanych ciąży spada. Takie wnioski płyną z analizy skutków prawa, które przez trzy lata obowiązywały w stanie Teksas.