Kawa chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym

Zdrowie/uroda | wczoraj, 15:12

Picie kawy chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular cancer, HCC).


Doppel - urządzenie do uspokajania w rytmie serca

Psychologia | wczoraj, 14:26

Odczuwane na wewnętrznej stronie nadgarstka wibracje przypominające bicie serca sprawiają, że człowiek czuje się znacznie mniej zestresowany. Do takich wniosków doszli naukowcy z Royal Holloway, University of London, którzy oceniali działanie urządzenia doppel.


Duże dawki witaminy D w ciąży zapobiegają dziecięcej astmie

Zdrowie/uroda | wczoraj, 13:48

Suplementacja witaminą D w ciąży może zapobiegać dziecięcej astmie.


Nowa żaba szklana z sercem widocznym jak na dłoni

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 12:59

U nowo odkrytej żaby szklanej z amazońskiego Ekwadoru serce jest doskonale widoczne dzięki przezroczystej skórze zarówno na klatce piersiowej, jak i brzuchu (zwykle szklenicowate mają przezroczystą skórę tylko na brzuchu).


Rozkładane kosmiczne moduły mieszkalne dobrze przechodzą testy

Astronomia/fizyka | wczoraj, 12:56

Rok po rozpoczęciu testów kosmicznego rozkładanego modułu mieszkalnego Bigelow (Bigelow Expandable Activity Module – BEAM) NASA informuje o pierwszych wynikach eksperymentów. Podczas przewidzianych na dwa lata testów specjaliści sprawdzają, na ile tego typu urządzenia chronią przed promieniowaniem kosmicznym, niskimi temperaturami oraz na ile są odporne na uszkodzenia przez niewielkie obiekty przemierzające przestrzeń kosmiczną.


Mozilla zachęca internautów do porzucania Chrome'a

Technologia | wczoraj, 11:51

Mozilla rozpoczęła kampanię „browse against the machine”, której celem jest przekonanie internautów do porzucenia Chrome'a na rzecz Firefoksa. Obecnie, jak wynika z danych NetApplications, do Chrome'a należy 59% światowego rynku przeglądarek


AlphaGo pokonał mistrza świata i przechodzi na emeryturę

Technologia | wczoraj, 09:59

Demis Hassabis, dyrektor firmy DeepMind, która stworzyła program sztucznej inteligencji AlphaGo, oznajmił, że nie będzie on już więcej grał w Go przeciwko ludziom. W ubiegłym tygodniu AlphaGo pokonał 3:0 najlepszego obecnie gracza w Go, Ke Jie


"Diabelski storczyk" Polaków na liście najciekawszych gatunków odkrytych w ciągu ostatniego roku

Nauki przyrodnicze | 26 maja 2017, 16:27

Aby uczcić urodziny Karola Linneusza, College of Environmental Science and Forestry co roku zestawia listę Top 10 New Species, obejmującą 10 najciekawszych gatunków odkrytych w ciągu ostatniego roku. W tym roku do grona zwycięzców trafił Telipogon diabolicus. Nazwa orchidei nawiązuje do budowy prętosłupa, który przypomina głowę diabła. Storczyk został odnaleziony podczas prac terenowych prowadzonych przez dr Martę Kolanowską w południowej Kolumbii.


Twórcze jedzenia gięcie

Ciekawostki | 26 maja 2017, 14:03

Naukowcy z MIT-u opracowali makaron zmieniający kształt w kontakcie z wodą. Dzięki arkuszom żelatyny lub skrobi płaty makaronu zwijają się w znane kształty, np. świderki.


Anatomia mózgu

W wieku nastoletnim rośnie gęstość istoty szarej

Psychologia | 26 maja 2017, 13:49

Dzięki technikom obrazowania od lat wiemy, że już w wieku nastoletnim dochodzi do zmniejszenia objętości istoty szarej w mózgu. Jako, że wiemy, iż większa objętość mózgu jest powiązana z lepszymi zdolnościami poznawczymi, cały proces jest paradoksem