Oto dlaczego po alkoholu sądzimy, że kontrolujemy swoje zachowanie

Psychologia | 16 marca 2018, 14:03

Nie od dzisiaj wiadomo, że spożycie alkoholu negatywnie wpływa na naszą zdolność do oceny, czujność oraz wydajność podczas wykonywania zadań wymagających zwiększonej uwagi. Dotychczas jednak nie był znany mechanizm, który stoi za tymi zjawiskami.


Poziom omega-3 lepszym prognostykiem ryzyka zgonu niż cholesterol

Medycyna | 16 marca 2018, 13:45

Poziom kwasów omega-3 jest lepszym prognostykiem ryzyka zgonu niż stężenie cholesterolu w surowicy.


Ludzie prowadzili handel już 300 000 lat temu

Humanistyka | 16 marca 2018, 12:42

Antropolodzy ze Smithsonian National Museum of Natural History i współpracujący z nimi międzynarodowy zespól ekspertów informują, że już około 320 000 lat temu we Wschodniej Afryce oddalone od siebie grupy ludzkie prowadziły handel, wymieniając się pigmentami i produkując coraz bardziej złożone kamienne narzędzia.


Fermentujące błonnik bakterie korzystnie wpływają na zdrowie diabetyków

Medycyna | 16 marca 2018, 12:39

Błonnik sprzyja bakteriom jelitowym korzystnym dla kontroli poziomu cukru we krwi.


Michał Anioł ukrył w portrecie przyjaciółki swoją autokarykaturę

Humanistyka | 16 marca 2018, 11:53

Dr Deivis de Campos z Laboratorium Ludzkiej Anatomii Federalnego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Porto Alegre zaprezentował dowody na to, że Michał Anioł umieścił w portrecie bliskiej przyjaciółki Vittorii Colonny swój autoportret, a konkretnie autokarykaturę.


Automatyczny tłumacz dorównał człowiekowi

Technologia | 16 marca 2018, 11:47

Badacze z Microsoftu poinformowali na oficjalnym blogu o stworzeniu pierwszego automatycznego tłumacza, który przekłada tekst chiński na angielski równie szybko i dokładnie co człowiek. Stworzenie maszynowego systemu tłumaczącego, który będzie dorównywał człowiekowi to marzenie wielu ekspertów. Nie przypuszczaliśmy, że uda się je zrealizować tak szybko, mówi Xuedong Huang, jeden z badaczy Microsoftu.


Tygrysy chronią zwierzęta hodowlane i uprawy

Nauki przyrodnicze | 16 marca 2018, 09:21

Rolnicy hodujący zwierzęta są wielkim zagrożeniem dla dużych drapieżników. Często zabijąją oni dzikie zwierzęta twierdząc, że te atakują ich stada. Jednak najnowsze badania opublikowane na łamach Biological Conservation wykazały, że obecność tygrysów chroni zarówno pola uprawne jak i zwierzęta hodowlane.


Mleko dziobaka zawiera unikatowe białko o właściwościach przeciwbakteryjnych

Medycyna | 16 marca 2018, 08:19

Australijscy naukowcy szukają sposobu na lekooporność, badając unikatowe składniki mleka dziobaka.


Rośliny GMO pomagają uprawom roślin niemodyfikowanych

Nauki przyrodnicze | 15 marca 2018, 16:45

Jedną z olbrzymich zalet GMO jest fakt, że rolnicy uprawiające tego typu rośliny mogą używać mniej pestycydów, które są często szkodliwe dla człowieka i zwierząt innych niż szkodniki upraw. Literami „Bt" oznacza się rośliny, takie jak kukurydza, soja czy bawełna, które po modyfikacji zawierają gen pochodzący z bakterii Bacillus thuringiensis


W Poznaniu można oglądać największy polski meteoryt

Nauki przyrodnicze | 15 marca 2018, 12:56

Do 23 marca w poznańskiej Pracowni Muzeum Ziemi UAM można oglądać, znaleziony w ubiegłym roku, meteoryt o wadze 271 kg. To największy taki okaz w Polsce i tej części Europy.