Odkryli fale grawitacyjne z emisją światła?

Astronomia/fizyka | wczoraj, 14:11

Zanim jeszcze oficjalnie potwierdzono odkrycie fal grawitacyjnych przez instrument LIGO o odkryciu zrobiło się głośno za sprawę wpisu opublikowanego na Twitterze. Teraz inny wpis wywołał podobną burzę.


Antybiotykowe supertrio

Medycyna | wczoraj, 14:09

Zespół z Uniwersytetu w Buffalo wykazał, że za pomocą zestawu działających synergicznie 3 antybiotyków można zwalczyć pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) z genami mcr-1 i ndm-5, które normalnie sprawiają że są one oporne na antybiotyki ostatniej szansy.


Serotonina może nasilać szumy uszne

Medycyna | wczoraj, 13:08

Najnowsze badania sugerują, że serotonina może pogarszać szumy uszne (ang. tinnitus).


Niedźwiedzie wolą jagody od łososi

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 13:05

Każdy chyba widział słynne filmy i zdjęcia przedstawiające niedźwiedzie polujące na łososie. Polowania takie urządzają zamieszkujące Alaskę niedźwiedzie kodiackie, największe – obok niedźwiedzi polarnych – drapieżniki lądowe.


Miasta odnoszą olbrzymie korzyści z drzew

Ciekawostki | wczoraj, 12:21

Wartość usług „świadczonych” przez drzewa w największych światowych metropoliach wynosi 500 milionów dolarów rocznie dla każdej z nich. Jak donosi międzynarodowy zespół naukowy na łamach Ecological Modeling, w 10 zbadanych wielkich metropoliach drzewa przynosiły korzyści wyceniane średnio na 35 USD rocznie na mieszkańca.


Na Bałtyku ruszyła akcja wyciągania zagubionych sieci rybackich

Ciekawostki | wczoraj, 06:27

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęła się międzynarodowa akcja poszukiwania i wyławiania zagubionych sieci rybackich, czyli tzw. sieci-widm, w których giną ryby, ale także ptaki i ssaki morskie. Według szacunków organizacji WWF tylko w polskiej strefie może zalegać 800 ton sieci.


Mieszkańcy Pompejów pili toksyczną wodę

Humanistyka | 22 sierpnia 2017, 13:31

Jednym z wielkich osiągnięć inżynieryjnych starożytnego Rzymu był system dostarczania wody pitnej. Jednak, jak sugerują wyniki badań rur z Pompejów, woda ta mogła być zatruta do tego stopnia, iż spożywający ją ludzie cierpieli na takie przypadłości jak biegunki, wymioty, dochodziło do uszkodzenia nerek i wątroby


Popularne związki odkażające deenergetyzują komórki i zaburzają odpowiedź hormonalną

Zdrowie/uroda | 22 sierpnia 2017, 13:03

Czwartorzędowe związki amoniowe (ang. quaternary ammonium compounds, QACs), które są wykorzystywane jako czynniki antydrobnoustrojowe i dezynfekujące w produktach codziennego użytku, np. pastach do zębów czy szamponach, działają hamująco na mitochondria i estrogenne funkcje komórek.


© Lyubomir Ivanovlicencja: GNU FDL

Rdzeń sprzed niemal 3 milionów lat

Nauki przyrodnicze | 22 sierpnia 2017, 12:24

Grupa badaczy z Princeton University, Scripps Institution of Oceanography, University of Maine i Oregon State University pozyskali z Antarktyki rdzeń lodowy liczący sobie 2,7 miliona lat. Swoim osiągnięciem pochwalili się podczas konferencji w Paryżu.


Zewnętrzne oświetlenie nocą wiąże się z wyższym ryzykiem raka piersi

Medycyna | 22 sierpnia 2017, 12:05

Kobiety, które żyją na obszarach z wysokim poziomem oświetlenia zewnętrznego nocą, są bardziej zagrożone rakiem piersi. Korelacja jest silniejsza u pań pracujących na nocne zmiany.