NASA opóźnia pierwszy lot SLS i rozczarowuje prezydenta Trumpa

Astronomia/fizyka | 15 maja 2017, 13:05

NASA opóźni pierwszy lot testowy SLS (Space Launch System) i oznajmiła, że nie będzie to lot załogowy. W lutym bieżącego roku administracja prezydenta Trumpa poprosiła NASA o sprawdzenie, czy pierwszy lot SLS nie mógłby być lotem załogowym


W środkowym Egipcie w katakumbach odkryto aż 17 mumii

Humanistyka | 15 maja 2017, 12:44

Jak poinformowało w sobotę (13 maja) egipskie Ministerstwo Starożytności, w prowincji Al-Minja w pustynnych katakumbach w serii korytarzy odkryto 17 niekrólewskich mumii.


W marsjańskich planach NASA mieści się roczna misja wokół Księżyca

Astronomia/fizyka | 15 maja 2017, 12:33

Przygotowywana przez NASA załogowa misja na Marsa nie będzie polegała po prostu na wystrzeleniu ludzi z Ziemi, zawiezieniu ich na Marsa i powrocie. Będzie to wieloletnie, wieloetapowe przedsięwzięcie, w czasie którego astronauci spędza rok na orbicie Księżyca.


Po wielkim ataku Microsoft krytykuje NSA i CIA

Bezpieczenstwo IT | 15 maja 2017, 11:03

Dwa dni po ataku na 200 000 komputerów, który wykonano za pomocą narzędzi opracowanych na podstawie robaka stworzonego przez NSA (National Security Agency), przedstawiciel Microsoft skrytykował działania rządowych agencji wywiadowczych


Wydobywający się z morza metan kompensowany przez pochłanianie CO2

Nauki przyrodnicze | 12 maja 2017, 13:50

W ciągu ostatnich lat pojawiły się doniesienia o bąblach metanu wydobywających się z dna Morza Wschodniosyberyjskiego. Jako, że mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, a metan jest bardzo silnym gazem cieplarnianym, doniesienia takie zabrzmiały alarmująco


Istnieją 3 podgatunki irbisa śnieżnego

Nauki przyrodnicze | 12 maja 2017, 13:27

Badanie odchodów irbisów śnieżnych ujawniło, że istnieją 3 podgatunki tego kota. Grupa północna Panthera uncia irbis występuje w rejonie Ałtaju, grupa centralna Panthera uncia uncioides - w Himalajach właściwych i na Wyżynie Tybetańskiej, a grupa zachodnia Panthera uncia uncia - w Tienszanie i Transhimalajach.


Biosuperkondensator, który bazuje na jonach z ludzkiego organizmu

Medycyna | 12 maja 2017, 12:30

Amerykańscy naukowcy zaprojektowali bioprzyjazny system magazynowania energii (nazywany biologicznym superkondensatorem), którego działanie bazuje na jonach z ludzkiego organizmu. Urządzenie jest nieszkodliwe dla człowieka i może wspomóc opracowanie dłużej działających rozruszników oraz innych implantów medycznych.


Marihuana szkodzi w szkole i źle wpływa na ambicje uczniów

Zdrowie/uroda | 12 maja 2017, 12:21

Kanadyjscy naukowcy w University of Waterloo połączyli używanie marihuany z gorszymi postępami w nauce. Uczniowie, którzy palą marihuanę z mniejszym prawdopodobieństwem otrzymują dobre stopnie i mniej chętnie idą na studia.


Po aktualizacji Avasta wystąpiły problemy z dostępem do internetu

Bezpieczenstwo IT | 12 maja 2017, 11:38

Użytkownicy oprogramowania antywirusowego firmy Avast skarżą się, że po niedawnej aktualizacji stracili dostęp do części witryn internetowych i nie mogą zaktualizować Windows. Wydaje się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest błąd w mechanizmie Web Shield


Na rynek trafiły ostatnie procesory z rodziny Itanium

Technologia | 12 maja 2017, 11:13

Na rynek trafiły właśnie cztery nowe procesory z intelowskiej rodziny Itanium. Układy z serii 9700 Kittson są jednocześnie ostatnimi w 16-letniej historii Itanium.