W paleolitycznym gabinecie stomatologicznym wyborowane ubytki wypełniano bitumenem

Humanistyka | 11 kwietnia 2017, 07:12

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł dowody na zabiegi stomatologiczne przeprowadzone w epoce lodowej. Zmienioną chorobowo (objętą próchnicą) tkankę usunięto za pomocą ostrego narzędzia, a wypełnienie wykonano z bitumenu.


Delfiny US Navy ostatnią szansą na ocalenie morświna?

Nauki przyrodnicze | 10 kwietnia 2017, 14:36

Morświn kalifornijski występuje wyłącznie w północnej części Zatoki Kalifornijskiej i jest skrajnie narażony na wyginięcie. Ostatnie szacunki mówią, że przy życiu pozostało już tylko 30 przedstawicieli tego gatunku. Ogłoszona właśnie inicjatywa jego ochrony może być ostatnią szansą na jego uratowanie.


Resztki drewna na plaży zagrażają rozmnażającym się żółwiom

Nauki przyrodnicze | 10 kwietnia 2017, 14:09

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i ze Stacji Biologicznej Doñana w Sewilli odkryli, że odpadki drzewne po wycince lasów w Kolumbii zagrażają kluczowym etapom cyklu życiowego narażonego na wyginięcie żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea). Wpływają one zarówno na mające złożyć jaja samice, jak i na świeżo wyklute młode.


Prawdziwy geek nie będzie musiał robić pompek i strzelać?

Ciekawostki | 10 kwietnia 2017, 13:49

W ciągu ostatnich lat przestępczość zmieniła się tak bardzo, że FBI rozważa zmianę niektórych kryteriów przyjmowania kandydatów. Biuro musi coraz częściej radzić sobie z przestępczością popełnianą za pośrednictwem internetu czy z użyciem najnowszych technologii


U mężczyzn siwizna łączy się z podwyższonym ryzykiem chorób serca

Medycyna | 10 kwietnia 2017, 13:33

Siwe włosy wiążą się u mężczyzn z podwyższonym ryzykiem choroby serca.


Google oskarżone o dyskryminację kobiet

Ciekawostki | 10 kwietnia 2017, 13:05

Amerykański Departament Zatrudnienia (DoL) oskarża Google'a o skrajną dyskryminację kobiet pod względem płacowym. W przemyśle IT kobiety zwykle zarabiają mniej niż mężczyźni, ale przypadek Google'a ma być szczególnie skandaliczny.


Sprej z cytrynianiem sodu sposobem na (na razie czasowe) przywrócenie węchu

Medycyna | 10 kwietnia 2017, 12:34

Cytrynian trójsodowy może czasowo przywracać powonienie.


Broń laserowa powoli trafia do służby

Technologia | 10 kwietnia 2017, 12:25

Ulubiona broń autorów science-fiction – lasery – powoli trafiają do sił zbrojnych USA. Ich obecne możliwości są jednak dużo mniejsze niż to, co widzimy na filmach czy czytamy w książkach.


Toshiba wyprzedaje kolejne części firmy

Ciekawostki | 10 kwietnia 2017, 11:14

Wygląda na to, że sprzedaż wydziału produkcji pamięci NAND nie załatwi wszystkich problemów Toshiby. W mediach pojawiły się informacje, jakoby japoński koncern przymierzał się też do sprzedaży wydziału produkcji telewizorów


Ruszył teleskop, który ma sfotografować czarną dziurę

Astronomia/fizyka | 7 kwietnia 2017, 14:39

Przed dwoma dniami pracę rozpoczął tzw. Event Horizon Telescope (EHT). To wirtualny teleskop wielkości całej planety, za pomocą którego astronomowie chcą zobrazować horyzont zdarzeń czarnej dziury Drogi Mlecznej, Sagittariusa A*