Nanoroboty DNA namierzają i niszczą guzy, odcinając im dopływ krwi

Medycyna | 13 lutego 2018, 13:18

Amerykańsko-chiński zespół poczynił znaczne postępy w leczeniu nowotworów za pomocą nanorobotów. Udało się je tak zaprogramować, że odcinając dopływ krwi, doprowadziły do obkurczenia guzów.


Prezent od wywiadu nie poleci w kosmos? Trump chce likwidacji misji WFIRST

Astronomia/fizyka | 13 lutego 2018, 12:35

Najnowszy budżet przedstawiony Kongresowi USA przez Biały Dom zawiera propozycję zlikwidowania prowadzonego przez NASA projektu Wide Field Infrared Survey Telescope. To projekt badawczy, w którym planowano wykorzystać jeden z dwóch teleskopów kosmicznych podarowanych NASA przez Narodowe Biuro Rozpoznania (US National Reconnaissance Office – NRO).


Akwarium z Wirginii nagrało moment wyjścia ośmiornicy z jaja

Nauki przyrodnicze | 13 lutego 2018, 07:06

Virginia Aquarium nagrało 10-s film z narodzin ośmiornicy Octopus briareus. W mediach społecznościowych cieszy się on olbrzymią popularnością. Klip umieszczono na Facebooku w środę, a do piątkowego popołudnia obejrzało go ponad 1,5 mln razy.


Marsjański orbiter NASA będzie pracował jeszcze wiele lat

Astronomia/fizyka | 13 lutego 2018, 06:43

NASA chce, by Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pracował jeszcze po roku 2025. Pojazd już i tak pracuje wielokrotnie dłużej, niż zakładano. Ta wielozadaniowa naukowo-telekomunikacyjne sonda została wystrzelona w 2005 roku, a na orbicie Marsa znalazła się w marcu 2006.


Świętujący okrągłą rocznicę Uniwersytet Śląski chce nakręcić 1. akademicki serial SF

Ciekawostki | 12 lutego 2018, 16:18

Z okazji 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) ma zostać nakręcony pierwszy akademicki serial science-fiction. Będzie on opowiadać o przygodach doktora Primo i poszukiwaniach insygniów rektorskich. W związku z tym UŚ ogłosił casting.


Archeolog: dopiero zaczynamy poznawać dzieje Puszczy Białowieskiej

Humanistyka | 12 lutego 2018, 15:57

To, co obecnie wiemy o obecności i wpływie człowieka na Puszczę Białowieską w pradziejach i w średniowieczu, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć to zagadnienie - powiedział PAP archeolog z PAN Dariusz Krasnodębski.


Preferencje smakowe gnojarza z malezyjskiej wyspy Langkawi

Nauki przyrodnicze | 12 lutego 2018, 13:56

Chrząszcze koprofagiczne Paragymnopleurus maurus z wyspy Langkawi na Morzu Andamańskim upodobały sobie odchody makaków krabożernych (Macaca fascicularis). Mimo że odchody małp można znaleźć także w innych rejonach, owady są aktywne tylko w lasach.


Tuvalu nie utonie wskutek globalnego ocieplenia

Ciekawostki | 12 lutego 2018, 13:46

Niewielkie wyspiarskie państewko Tuvalu było od lat postrzegane jako pierwszy kandydat do zniknięcia z powierzchni Ziemi z powodu globalnego ocieplenia. Tymczasem, jak donoszą naukowcy z University of Auckland, powierzchnia Tuvalu zwiększa się, a nie zmniejsza.


Sony przeprasza za żarty z alergii pokarmowej w "Piotrusiu Króliku"

Ciekawostki | 12 lutego 2018, 12:57

W obliczu bojkotu producenci nowego "Piotrusia Królika" przepraszają za żarty z alergii pokarmowej.


Warto dbać o kondycję intelektualną starszego psa

Nauki przyrodnicze | 12 lutego 2018, 12:52

Właściciele starszych psów mają tendencję do wybaczania im nieposłuszeństwa i uporu, mniej się z nimi bawią niż wcześniej, tłumacząc to stanem fizycznym psa. Okazuje się jednak, że w ten sposób wyrządzają zwierzęciu krzywdę. Regularne ćwiczenia umysłowe i nauka przez całe życie polepszają życie sędziwego psa i opóźniają związany z wiekiem spadek zdolności umysłowych