Infekcja w TSMC dotknie producentów smartfonów

Technologia | 6 sierpnia 2018, 14:58

Infekcja wirusem komputerowym, do jakiej doszło w TSMC wywołała obawy o ciągłość dostaw 7-nanometrowych układów scalonych. Infekcja nie mogła wydarzyć się w gorszym momencie. Trzeci kwartał roku to szczyt sezonu dla producentów układów


Rozproszeni telefonem piesi chodzą wolniej

Psychologia | 6 sierpnia 2018, 13:10

Rozproszeni telefonami piesi idą wolniej i mniej pewnie trzymają się na nogach.


Ambitne plany SpaceX

Astronomia/fizyka | 6 sierpnia 2018, 12:54

Jutro, 7 sierpnia, ma ponownie wystartować rakieta Falcon 9 Block 5, która została użyta podczas startu z 11 maja. Oznacza to, że pojazd został przygotowany do kolejnego startu ciągu 3 miesięcy. Na tym się jednak nie skończy. Elon Musk twierdzi, że ta wersja Falcona 9 ma docelowo być w stanie startować ponownie w czasie krótszym niż 24 godziny.


Pierwsza francuska panda ma już rok

Ciekawostki | 6 sierpnia 2018, 12:36

Pierwsza urodzona we Francji panda wielka obchodziła w sobotę (4 sierpnia) pierwsze urodziny. Ważący ok. 30 kg Yuan Meng dostał tort złożony z bambusa, miodu, jabłek, pomarańczy, truskawek i cytryn.


Subkliniczne zakażenie cytomegalowirusem wpływa na mikrobiom i reakcję organizmu na szczepienie

Medycyna | 6 sierpnia 2018, 12:08

Subkliniczne zakażenie cytomegalowirusem (CMV) wpływa na mikrobiom jelitowy i układ odpornościowy, oddziałując w ten sposób na odpowiedź na szczepienia, bodźce środowiskowe i patogeny.


Dynamiczne opłaty remedium na korki drogowe?

Ciekawostki | 6 sierpnia 2018, 10:36

Grupa naukowa z Kolonii i Nowego Jorku zaprezentowała oryginalną koncepcję poradzenia sobie z korkami na drogach. Ich problem mógłby zostać rozwiązany, zdaniem naukowców, za pomocą dynamicznie zmieniających się opłat drogowych.


Niespodziewane odkrycie szansą na walkę z mukowiscydozą

Medycyna | 3 sierpnia 2018, 14:17

Odkrycie nowego typu komórek może całkowicie zmienić sposób poszukiwania leków na mukowiscydozę. Na łamach Nature poinformowano o zidentyfikowaniu komórek, które prawdopodobnie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego nawodnienia i równowagi pH w płucach.


Przeciwnowotworowy potencjał grzybów od dawna stosowanych w medycynie dalekowschodniej

Medycyna | 3 sierpnia 2018, 14:17

Grzyby od dawna wykorzystywane w tradycyjnej medycynie dalekowschodniej zawierają substancje, które mogą wspomóc stworzenie nowych leków przeciwnowotworowych o wysokiej specyficzności i niskiej toksyczności dla zdrowych tkanek.


Nierównowaga pH przyczynia się do alzheimera

Medycyna | 3 sierpnia 2018, 13:17

U podłoża choroby Alzheimera (ChA) mogą leżeć zaburzenia równowagi pH w endosomach astrocytów.


Bilionowe Apple

Technologia | 3 sierpnia 2018, 12:31

Apple zostało pierwszą firmą, której giełdowa wartość przekroczyła bilion dolarów. Jeszcze w 1997 roku firma stała na skraju bankructwa, wartość jej akcji spadła poniżej 1 dolara, a cała firma była wyceniana na mniej niż 2 miliardy USD. Wtedy z pomocą przyszedł Microsoft, który wpompował w Apple'a 150 milionów USD i pomógł mu przetrwać ciężkie chwile.