Kwantowa rewolucja polskich fizyków

Astronomia/fizyka | 12 czerwca 2017, 11:58

Dr hab. Magdalena Stobińska z Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała na łamach prestiżowego czasopisma Physical Review Letters nową metodę kwantowego sterowania cząstkami światła (fotonami).


HIVE ma być 1000-krotnie bardziej wydajna od współczesnych procesorów

Technologia | 12 czerwca 2017, 11:22

Amerykańska DARPA (Agencja Badawcza Zaawansowanych Projektów Obronnych) finansuje stworzenie nowego typu procesora. Nie von-Neumannowski układ o nazwie HIVE (Hierarchical Identify Verify Exploit) jest opracowywany przez takie firmy i organizacje jak Intel, Qualcomm Northrop Grumman, Pacific Norhwest National Laboratory oraz grupę uniwersytetów


Softbank odkupi Boston Dynamics of Alphabetu

Technologia | 9 czerwca 2017, 14:49

Japoński Softbank poinformował właśnie, że kupi od Alphabetu – konglomeratu, w skład którego wchodzi m.in. Google – dwie firmy zajmujące się robotyką, słynną Boston Dynamics oraz Schaft. Zamiarem Softbanku jest współpraca w rozwoju technologii inteligentnych robotów.


Mikrotomografia synchrotronowa pozwoliła ujrzeć zawartość koprolitów z Krasiejowa w 3D

Nauki przyrodnicze | 9 czerwca 2017, 13:43

Modelowanie 3D wskazało na obecność resztek pokarmu w skamieniałych odchodach (koprolitach) sprzed 230 mln lat.


Windows 10 S całkowicie odporny na ransomware?

Bezpieczenstwo IT | 9 czerwca 2017, 13:22

W ubiegłym miesiącu Microsoft udostępnił przeznaczony dla sektora edukacyjnego system Windows 10 S. Ta wersja OS-u pozwala na zainstalowanie tylko tych aplikacji, które zostały pobrane z Windows Store. Ma też wiele innych ograniczeń, jak np. niemożność zmiany domyślnej przeglądarki czy wyszukiwarki.


Płody reagują na twarzopodobne bodźce

Psychologia | 9 czerwca 2017, 12:40

Trzydziestoczterotygodniowe płody interesują się rzutowanymi do macicy wzorami przypominającymi twarz i śledzą ich przemieszczanie po ścianie macicy.


Sztuczna inteligencja zdawała na studia

Technologia | 9 czerwca 2017, 12:17

Sztuczna inteligencja wzięła udział w egzaminach wstępnych z matematyki na jeden z chińskich uniwersytetów. Ukończyła je szybciej niż konkurenci, jednak zdobyła mniej punktów niż przeciętny kandydat na studia. AI-MATHS rozwiązywała dwie wersje zadań.


Ocalenie wety – wielki, nieznany sukces obrońców przyrody

Nauki przyrodnicze | 9 czerwca 2017, 11:38

Wysiłki na rzecz ochrony lwów, słoni czy wielorybów są znane na całym świecie. Mało jednak kto wie, że ochrony wymagają nie tylko duże piękne ssaki czy ptaki, ale również stworzenia, które często budzą nas strach czy obrzydzenie – owady


H. sapiens mieszkał 300 000 lat temu w Maroko?

Humanistyka | 9 czerwca 2017, 07:23

Najnowszy numer Nature przynosi sensacyjną informację – w Maroku odkryto najstarsze znane szczątki Homo sapiens. W pobliżu atlantyckiego wybrzeża, na stanowisku Jebel Irhoud, odkryto kości czaszki, twarzy i szczęki. Ich wiek oceniono na 315 000 lat


Kruk ma długą pamięć do oszustów

Nauki przyrodnicze | 8 czerwca 2017, 18:04

Kruki (Corvus corax) przez co najmniej 2 miesiące pamiętają ludzi, którzy je oszukali.