Baterie słoneczne

Rozwój energetyki słonecznej oznacza też spore problemy

Technologia | 4 sierpnia 2017, 13:06

Obecnie w Chinach szybko rozwija się energetyka słoneczna. A to, oprócz ewidentnych korzyści, niesie też ze sobą zagrożenia. China Renewable Energy Society (CRES) ostrzega, że za 20 lat Państwo Środka będzie miało poważne problemy z bezpiecznym pozbyciem się zużytych ogniw fotowoltaicznych.


Prosty lek na artretyzm zwalcza nowotwory krwi

Medycyna | 4 sierpnia 2017, 11:49

Naukowcy z Sheffield University odkryli, że osoby cierpiące na czerwienice prawdziwą można leczyć prostym lekiem na artretyzm. Czerwienica prawdziwa to nowotwór krwi polegający na nadprodukcji czerwonych ciałek krwi.


Dziewiczych tropików nie ma od dziesiątków tysięcy lat

Nauki przyrodnicze | 4 sierpnia 2017, 07:40

Pierwsza globalna analiza wpływu człowieka na lasy tropikalne ujawniła, że ludzie zmieniają ich środowisko od co najmniej 45 000 lat. To przeczy powszechnemu przekonaniu, że przed rozwojem nowoczesnego rolnictwa i przemysłu w tropikach rosły dziewicze puszcze.


Mango na nieswoiste zapalenie jelit

Zdrowie/uroda | 4 sierpnia 2017, 07:23

Jedzenie mango korzystnie wpływa na stan zdrowia ludzi z nieswoistym zapaleniem jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD).


Minojczycy i Mykeńczycy byli spokrewnieni

Humanistyka | 3 sierpnia 2017, 17:06

Pierwsze badania genetyczne przedstawicieli kultury minojskiej i mykeńskiej dowodzą, że byli oni ze sobą spokrewnieni. Obecnie sporo wiemy o obu kulturach, zarówno z wykopalisk archeologicznych jak i z literatury. Jednak niewiele wiemy o samych ludziach.


Analiza stabilnych izotopów z piór pokazała, gdzie rozmnażają się pewne ptaki

Nauki przyrodnicze | 3 sierpnia 2017, 15:22

Badając sygnaturę izotopową piór, naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Uniwersytetu Cornella odkryli północne tereny lęgowe podgatunku lasówek Setophaga coronata coronata.


Odkyto nowy rodzaj toksyny botulinowej

Medycyna | 3 sierpnia 2017, 14:22

Szwedzi odkryli nową toksynę botulinową, która może znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.


Okulary z ogniwami słonecznymi na soczewkach

Technologia | 3 sierpnia 2017, 13:33

Zespół z Karlsruher Institut für Technologie (KIT) zaprezentował okulary przeciwsłoneczne z nałożonymi na szkła barwnymi, półprzezroczystymi organicznymi ogniwami słonecznymi, które zasilają mikroprocesor i 2 wyświetlacze.


IBM pobił kolejny rekord gęstości zapisu danych na taśmie

Technologia | 3 sierpnia 2017, 12:41

Badacze z IBM-a i Sony pobili rekord w gęstości danych zapisanych na taśmie magnetycznej. Na calu powierzchni udało im się zapisać 201 gigabitów danych. To już piąty z kolei rekord pobity przez IBM-a od 2006 roku


Windows sterowany ruchami gałki ocznej

Technologia | 3 sierpnia 2017, 10:33

Do Windows 10 ma trafić mechanizm Eye Control, który pozwoli osobom niepełnosprawnym na kontrolowanie systemu operacyjnego za pomocą ruchów oczu. Pomysł wprowadzenia Eye Control pojawił się w 2014 roku, a mechanizm pojawił się w najnowszej wersji Windows 10 Insider Preview.