Algorytm lepszy od radiologa

wczoraj, 13:24

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda potrzebowali zaledwie 2 miesięcy, by nauczyć sztuczną inteligencję rozpoznawania 14 chorób na podstawie zdjęć RTG płuc oraz diagnozowania zapalenia płuc lepiej niż radiolodzy.


Powściąganie przez rozpraszanie

16 listopada 2017, 12:41

Podane w kroplówce polimerowe nanocząstki mogą rozpraszać układ odpornościowy, dzięki czemu nie rozwija się nadmierny stan zapalny.


Ibuprofen hamuje uszkodzenie mózgu płodu przez alkohol

16 listopada 2017, 07:10

Przeciwzapalny ibuprofen może zahamować uszkadzający wpływ alkoholu na mózg płodu.


Lek przeciwko tasiemcom precyzyjnie walczy z komórkami rakowymi

15 listopada 2017, 16:30

Nitazoksanid (NTZ), lek stosowany w terapii tasiemczyc czy lambliozy, zwalcza raka prostaty.


Powstał 1. na świecie atlas białek zdrowego ludzkiego serca

15 listopada 2017, 12:48

Niemieccy naukowcy stworzyli 1. na świecie atlas białek zdrowego ludzkiego serca. Sercowy proteom pokazuje, jakie białka i w jakich ilościach występują w różnych regionach serca i różnych typach tkanek. Dzięki temu będzie można rozpoznać zmiany na poziomie DNA czy białek, które prowadzą do zaburzeń i chorób serca.


Bakterie wykorzystują ameby jako konie trojańskie

14 listopada 2017, 15:20

Campylobacter jejuni, bakterie, które są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych w Europie i USA, mogą się namnażać i rozprzestrzeniać, wykorzystując ameby jako konia trojańskiego.


Panadol

Test z krwi pozwoli wykryć pacjentów, którym grozi uszkodzenie wątroby

14 listopada 2017, 12:48

Dzięki testowi z krwi będzie można zidentyfikować osoby po przedawkowaniu paracetamolu, u których wystąpi uszkodzenie wątroby.


Aktywność seksualna odpowiada za niewielką liczbę nagłych zatrzymań krążenia

13 listopada 2017, 13:42

Tylko niewielki odsetek nagłych zatrzymań krążenia (NZK) wiąże się z aktywnością seksualną, ale współczynnik przeżywalności jest w takich przypadkach niewielki.


Wiadomo, w jaki sposób dieta bardzo niskokaloryczna odwraca cukrzycę

10 listopada 2017, 11:37

U zwierząt bardzo niskokaloryczna dieta może szybko odwrócić cukrzycę typu 2. Jeśli uda się potwierdzić wyniki u ludzi, być może uda się wytypować nowe cele dla leków.


Lepiej zranić się za dnia niż w nocy

9 listopada 2017, 14:20

Zranienia odniesione za dnia goją się szybciej niż zranienia nocne. Różnica w tempie gojenia ran jest niemal dwukrotna.Nathaniel Hoyle i jego zespół z Laboratory of Molecular Biology w Cambridge odkryli, że w cyklu dobowym zmienia się aktywność genów fibroblastów, które pomagają w gojeniu się zranionej skóry