Pracują nad klejami tkankowymi inspirowanymi 'korkami' kleszczy

28 lutego 2017, 13:42

Dzięki substancji przypominającej cement kleszcz może się na kilka dni zakotwiczyć w skórze. Naukowcy z 2 uniwersytetów w Wiedniu chcą ją odtworzyć chemicznie i wykorzystać w badaniach biomateriałowych.


WHO opublikowała listę bakterii, na które najpilniej potrzeba leków

28 lutego 2017, 07:32

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła pierwszą w historii listę lekoopornych bakterii, które w największym stopniu zagrażają ludzkiemu zdrowiu i najpilniej wymagają stworzenia nowych leków.


Zarażenie wirusem opryszczki powiązane ze wzrostem ryzyka autyzmu

27 lutego 2017, 11:37

Wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HHV-2), wywołujący opryszczkę narządów płciowych, może odgrywać rolę w rozwoju autyzmu u dzieci. Z dużych badań populacyjnych przeprowadzonych w Norwegii wynika, że aktywna infekcja na wczesnym etapie ciąży powoduje dwukrotny wzrost ryzyka pojawienia się chorób ze spektrum autyzmu (ASD) u chłopca


Inhalacje z resweratrolu spowalniają starzenie płuc

23 lutego 2017, 13:55

Wdychanie resweratrolu spowalnia zmiany w płucach związane ze starzeniem. Badania prowadzono na myszach.


Jad ślimaka może okazać się alternatywą dla przeciwbólowych opioidów

21 lutego 2017, 13:23

Conus regius, niewielki ślimak z Morza Karaibskiego, używa trucizny podczas polowania. Być może produkowana przezeń substancja stanie się alternatywą wobec opioidowych środków przeciwbólowych.


Stworzyli lek na starzenie?

20 lutego 2017, 17:29

Rosyjsko-szwedzki zespół spowolnił starzenie za pomocą nowego związku: sztucznego przeciwutleniacza SkQ1, który obiera na cel mitochondria.


Adipocytom daleko do bycia 'pojemnikami' na tłuszcz

16 lutego 2017, 14:11

Za pośrednictwem mikro-RNA komórki tłuszczowe (adipocyty) oddziałują na inne narządy, a naukowcy z Joslin Diabetes Center właśnie opisali umożliwiający to szlak.


Nowa trójwymiarowa platforma do badania zakażeń

15 lutego 2017, 13:18

Multidyscyplinarny zespół z Uniwersytetu w Southampton i Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego stworzył nowy system 3D do badania zakażeń.


Hormony jajników budzą nowo odkryte komórki macierzyste piersi

14 lutego 2017, 07:37

W piersiach zlokalizowano długowieczne komórki macierzyste, które odpowiadają za wzrost gruczołów mlecznych w czasie ciąży.


Kryzys tożsamościowy hepatocytów pozwala uzyskać z nich komórki trzustki

13 lutego 2017, 13:46

Zmieniając aktywność jednego genu, naukowcy przeprogramowali komórki wątroby, tak by stały się komórkami prekursorowymi (progenitorowymi), dającymi początek komórkom trzustki. Wyniki sugerują, że w przyszłości będzie można leczyć cukrzycę za pomocą terapii komórkowej.