Po raz pierwszy za pomocą MRI zbadano serca dializowanych

1 grudnia 2016, 13:54

Przeprowadzony po raz pierwszy w czasie dializ rezonans magnetyczny (MRI) ujawnił, do jakich zmian w działaniu serca wtedy dochodzi.


Jad dziobaka pomoże w leczeniu cukrzycy?

30 listopada 2016, 07:01

Będące stekowcami dziobak i kolczatka wytwarzają zmodyfikowany glukagonopodobny peptyd 1 (ang. glucagon-like peptide-1, GLP-1), który nie rozkłada się tak szybko jak u ludzi.


Drapieżne bakterie biczem na superpatogeny?

28 listopada 2016, 13:31

Naukowcy uważają, że do walki z lekoopornymi bakteriami można wykorzystać żywy antybiotyk - drapieżne bakterie Bdellovibrio bacteriovorus.


Rak płuc rozprzestrzenia się jak złożony namiot

28 listopada 2016, 11:43

Brytyjsko-amerykański zespół odkrył, że komunikacja między dwoma białkami, z których jedno znajduje się w aparacie Golgiego, umożliwia zmianę kształtu i przerzutowanie komórek raka płuc. Naukowcy porównują to do wyjęcia śledzi i zapadnięcia namiotu, który może być w takiej postaci przeniesiony w inne miejsce.


Nowe przepisy zaszkodzą rynkowi środków homeopatycznych?

28 listopada 2016, 10:31

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) opublikowała raport, w którym czytamy, że reklamy produktów homeopatycznych powinny spełniać te same standardy odnośnie stwierdzeń padających w reklamie, co inne towary, których producenci twierdzą, że ich zażywanie jest korzystne dla zdrowia


Zaparcia zwiększają ryzyko chorób i niewydolności nerek

22 listopada 2016, 07:40

Zaparcia zwiększają ryzyko chorób nerek.


Bliżej biosztucznej nerki

21 listopada 2016, 14:02

Holenderscy naukowcy przybliżyli się do stworzenia działającej biosztucznej nerki.


Reowirus kontra nowotwór wątroby

16 listopada 2016, 14:11

Wirus, który wywołuje u dzieci przeziębienie, może pomóc w walce z pierwotnym nowotworem wątroby. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że reowirusy stymulują układ odpornościowy do zabijania komórek nowotworowych. Co więcej same reowirusy są w stanie zabić wirusa zapalenia wątroby typu C, który jest podstawową przyczyną pierwotnego nowotworu wątroby


Zablokowano projekt ożywiania zmarłych

15 listopada 2016, 14:47

Indyjska Rada Badań Medycznych dąży do zablokowania planów rozpoczęcia eksperymentów, których celem było ożywianie ofiar wypadków, u których stwierdzono śmierć mózgu. Program "ReAnima" został usunięty z krajowego rejestru badań klinicznych.


Kolonizacja pewnym pierwotniakiem zwiększa ryzyko zapalenia jelita grubego

15 listopada 2016, 07:40

Myszy, których przewód pokarmowy zamieszkują pierwotniaki Tritrichomonas muris, są bardziej zagrożone zapaleniem jelita grubego.