Deprywacja waliny pomoże przy leczeniu białaczki?

21 października 2016, 11:47

Japońsko-amerykański zespół naukowy odkrył, że jeden z aminokwasów egzogennych - walina - odgrywa kluczową rolę w tworzeniu się komórek macierzystych krwi. Odkrycie to może prowadzić do stworzenia alternatywnych wobec radio- i chemioterapii sposobów leczenia nowotworów krwi.


Ograniczenie kalorii dobrze wpływa na mózg

20 października 2016, 12:52

Ograniczenie liczby spożywanych kalorii dobrze wpływa na mózg. Naukowcy ustalili właśnie, że zmniejszenie liczby kalorii o 40% chroni neurony przed uszkodzeniem przez nadmiar wapnia, związany z różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi, np. alzheimerem.


Mutacja w FOXD1 odpowiedzialna za poronienia?

19 października 2016, 16:55

Naukowcy informują o powiązaniu mutacji w konkretnym genie ze zwiększonym ryzykiem nawracających spontanicznych poronień. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą, możliwe będzie rozpoczęcie prac nad lepszymi metodami diagnozy i leczenia kobiet doświadczających poronień.


W jamie ustnej migrenowców występuje więcej bakterii redukujących azotany

19 października 2016, 14:18

U osób cierpiących na migreny w jamie ustnej może występować więcej bakterii redukujących azotany.


Wysoki cholesterol sprzyja chorobie zwyrodnieniowej stawów

17 października 2016, 13:28

Wysoki cholesterol może uruchamiać stres oksydacyjny w mitochondriach komórek chrząstki, prowadząc do ich obumierania i ostatecznie - do choroby zwyrodnieniowej stawów.


Kakao dobrze wpływa na zdrowie sercowo-naczyniowe

17 października 2016, 12:47

Flawanole z kakao korzystnie wpływają na wiele biomarkerów zdrowia sercowo-naczyniowego.


Czujnik pomoże pacjentowi wykryć zawał

14 października 2016, 14:49

Glukometry zrewolucjonizowały monitoring cukrzycy. Dotąd jednak nie ma analogicznych rozwiązań dla pacjentów, które pozwalałyby szybko i łatwo diagnozować zawał serca. Przełomem może być urządzenie zespołu bioinżynierów z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.


Witaminy A i C pomagają wymazać pamięć komórkową

14 października 2016, 08:13

Wiadomo już, w jaki sposób witaminy A i C modyfikują epigenetyczną "pamięć" komórek. To bardzo ważne dla medycyny regeneracyjnej i reprogramowania jednych komórek w drugie.


Kratom nie trafi na listę narkotyków

13 października 2016, 15:11

Amerykańska agencja antynarkotykowa DEA zrezygnowała z dodania dwóch psychoaktywnych składników kratomu do listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków. Gdyby substancje te tam trafiły byłoby to równoznaczne z uznaniem kratomu za narkotyk, którego stosowanie w medycynie nie jest obecnie dopuszczone


Powstał polimer zdolny ostrzec o groźnych chorobach nerek

13 października 2016, 13:58

Dzięki nowemu polimerowi naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN ostre uszkodzenie nerek będzie można wykrywać na początkowym etapie, gdy leczenie jest dość proste, a rokowania dobre.