Ssaki morskie straciły gen chroniący przed pestycydami

Nauki przyrodnicze | 10 sierpnia 2018, 13:57

W miarę jak ssaki morskie nabywały zdolności do życia w środowisku wodnym, traciły możliwość produkcji proteiny, która chroni ludzi i ssaki lądowe przed neurotoksycznym wpływem popularnego pestycydu. Naukowcy z Wydziału Medycyny University of Pittsburgh, którzy odkryli to zjawisko, apelują o lepsze monitorowanie wód w celu zbadania wpływ pestycydów na delfiny, manaty, foki i inne ssaki


Wróblowi trudno prognozować pogodę, więc składa jaja różnej wielkości

Nauki przyrodnicze | 10 sierpnia 2018, 13:47

Objętość największych i najmniejszych jaj wróbli zwyczajnych różni się nawet o 50%. Choć mogłoby się wydawać, że lepiej wylęgać się z dużego jaja, bo można zgromadzić więcej zasobów na ciężkie czasy, w rzeczywistości bywa różnie...


Wiele wskazuje na to, że jaskra to choroba autoimmunologiczna

Medycyna | 10 sierpnia 2018, 13:04

Najnowsze badanie zespołu z MIT i Massachusetts Eye and Ear pokazało, że jaskra może być chorobą autoimmunologiczną.


Facebook traci w USA

Technologia | 10 sierpnia 2018, 12:57

Ciągły spadek zainteresowana Facebookiem w USA powoduje, że w ciągu 2-3 miesięcy straci on na rzecz YouTube'a pozycję drugiej najchętniej odwiedzanej witryny w USA. W ciągu ostatnich 2 lat ruch generowany na Facebooku przez Amerykanów zmniejszył się niemal o połowę


Powstał skuteczniejszy i bezpieczniejszy lek na uzależnienie od alkoholu

Medycyna | 10 sierpnia 2018, 12:02

Opracowano lek, który tłumi wpływ alkoholu na mózgowy układ nagrody. Będąc pod jego wpływem, szczury rzadziej spożywają alkohol.


BBC chce od Microsoftu danych piratów

Technologia | 10 sierpnia 2018, 10:23

BBC złożyło przed sądem w Waszyngtonie wniosek, by Microsoft wydał informacje potrzebne do odnalezienia osoby, która jest sprawcą wycieku przedpremierowego odcinka 11. sezonu serialu The Who.


Mieszkańcy Ameryki prowadzili handel na szerszą skalę, niż myślano

Humanistyka | 10 sierpnia 2018, 07:28

Miedziana opaska dowodzi, że przed tysiącami lat mieszkańcy Ameryki prowadzili handel na znacznie szerszą skalę, niż można było przypuszczać. Niespodziewanego odkrycia dokonali naukowcy z Binghamton University pracujący pod kierunkiem Matthew Sangera.


Konkurencja dla zmywarki?

Ciekawostki | 9 sierpnia 2018, 15:19

W Japonii, bo gdzie by indziej, powstało ręczne urządzenie Kurasa Wash do mycia naczyń bez dotykania i brudzenia dłoni. Po umieszczeniu obiektu w 2 regulowanych uchwytach wystarczy nacisnąć guzik, a naczynie zacznie się obracać, a gąbki i szczotki zrobią swoje. Na końcu użytkownik musi po prostu odkręcić wodę do płukania.


Rzadkie komórki chronią przed reumatoidalnym zapaleniem stawów

Medycyna | 9 sierpnia 2018, 14:39

Rzadkie wrodzone komórki limfoidalne typu 2. (ILC2) chronią przed reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).


Światowej klasy odkrycie na australijskiej plaży

Nauki przyrodnicze | 9 sierpnia 2018, 13:56

Poszukiwacz-amator, Philip Mullaly, znalazł na australijskiej plaży zęby gigantycznego prehistorycznego rekina. Zwierzę było znacznie większe od współcześnie żyjącego żarłacza białego.