Wrona nie szympans, ze zrobieniem superhaczyka sobie poradzi

Nauki przyrodnicze | 8 grudnia 2017, 14:20

Wrony brodate (Corvus moneduloides) doskonale wiedzą, czego trzeba, by wykonać jak najlepszy haczyk do wydłubywania zdobyczy z dziur w pniu.


Rola komórek dendrytycznych w chorobach nerek inna niż dotąd sądzono

Medycyna | 8 grudnia 2017, 13:34

Komórki dendrytyczne odgrywają w zapaleniu nerek bardziej złożoną rolę niż dotąd sądzono. Różne ich rodzaje komunikują się ze sobą, by kontrolować stopień odpowiedzi immunologicznej.


W Dolichne znaleziono 1000 rzymskich pieczęci

Humanistyka | 8 grudnia 2017, 13:21

Ponad 1000 starożytnych pieczęci pochodzących z archiwum miasta Dolichne zostało odkrytych w południowo-wschodniej Turcji przez archeologów z Uniwersytetu w Munster. Ta unikatowa kolekcja artefaktów pozwala nam lepiej poznać lokalny grecko-rzymski panteon, od Zeusa poprzez Herę po Jowisza Dolichneusa, który stał się jednym z najważniejszych bóstw pochodzących z tych okolic, powiedział dyrektor wykopalisk profesor Engelbert Winter.


Nowy fototransformer pozwala szkodzić szkodliwym, oszczędzając sprzymierzeńców

Medycyna | 8 grudnia 2017, 13:08

Nowa metoda fototermiczna może pomóc w walce z lekoopornością. Opracowany przez Chińczyków 3-elementowy czynnik przekształca światło (bliską podczerwień) w ciepło. Ponieważ uaktywnić go mogą tylko patogeny, np. pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), neutralnym i korzystnym dla naszych organizmów bakteriom nic się nie dzieje.


Najodleglejsza supermasywna czarna dziura zaskoczyła astronomów

Astronomia/fizyka | 8 grudnia 2017, 12:16

Astronomowie znaleźli najdalszą supermasywną czarną dziurę. Obiekt o masie 800 milionów mas Słońca jest zadziwiająco olbrzymi, jak na okres, w którym powstał. Ta czarna dziura urosła bardziej niż moglibyśmy się spodziewać zaledwie w ciągu 690 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To wyzwanie dla naszych teorii dotyczących formowania się czarnych dziur – mówi współautor badań Daniel Stern z NASA.


Hakerzy ukradli bitcoiny warte dziesiątki milionów dolarów

Bezpieczenstwo IT | 8 grudnia 2017, 11:36

Hakerzy przełamali zabezpieczenia jednego z najpopularniejszych narzędzi do wydobywania bitcoinów i ukradli jego użytkownikom dziesiątki milionów dolarów. Z dostępnych informacji wynika, że ofiarą ataku padło narzędzie Nicehash. Jego użytkownicy stracili ponad 4700 bitcoinów o łącznej wartości około 80 milionów dolarów


Indyjski wzór dla przyjaznych środowisku operacji zaćmy

Medycyna | 7 grudnia 2017, 18:22

Za główne źródła zanieczyszczenia uznaje się zwykle transport i przemysł wydobywczy. Mało kto zwraca uwagę na szeroko pojętą ochronę zdrowia, tymczasem w USA i w Wielkiej Brytanii takie instytucje emitują, odpowiednio, blisko 10% i 3% gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń.


Relikwie świętego Mikołaja mogą być autentyczne

Humanistyka | 7 grudnia 2017, 15:14

Przechowywane w licznych kościołach relikwie świętego Mikołaja mogą być autentyczne. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Oksfordzie.


Z myślą o mózgu lepiej unikać długotrwałego spożywania oleju rzepakowego

Zdrowie/uroda | 7 grudnia 2017, 13:40

U będących modelem choroby Alzheimera (ChA) myszy olej rzepakowy w diecie wiązał się z pogorszeniem pamięci i zdolności uczenia, a także ze wzrostem wagi.


Już po 0,5 s wiemy, ilu mężczyzn jest w grupie i czy należy się bać

Psychologia | 7 grudnia 2017, 12:44

Ludzie postrzegają proporcję płci i decydują, czy grupa stanowi zagrożenie, w zaledwie pół sekundy.