Wypadek podczas pierwszego torowego wyścigu autonomicznych samochodów

Technologia | 21 lutego 2017, 07:17

Pierwszy wyścig autonomicznych samochodów zakończył się wypadkiem. Roborace został zorganizowany podczas zawodów Formuły E w Buenos Aires. Naprzeciwko siebie stanęły dwa autonomiczne pojazdy. Niestety, jeden z nich nie ukończył wyścigu. Zbyt agresywnie wszedł w zakręt i uderzył w barierę energochłonną


Stworzyli lek na starzenie?

Medycyna | 20 lutego 2017, 17:29

Rosyjsko-szwedzki zespół spowolnił starzenie za pomocą nowego związku: sztucznego przeciwutleniacza SkQ1, który obiera na cel mitochondria.


Albańska policja udaremniła przemyt starożytnych artefaktów

Humanistyka | 20 lutego 2017, 14:12

Albańska policja zapobiegła przemytowi 230 artefaktów z Apollonii Iliryjskiej. Aresztowano 2 osoby.


Zlicytowano telefon Hitlera

Ciekawostki | 20 lutego 2017, 13:39

Dom aukcyjny Alexander Historical Auctions zlicytował za 243 tys. dol. telefon podarowany Hitlerowi przez Wehrmacht.


Polscy naukowcy koordynują europejsko-amerykańską współpracę przy rozwoju technologii jądrowych

Technologia | 20 lutego 2017, 13:06

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR), prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy "GEMINI+". To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerka w najnowszym konkursie EURATOM.


Datę zasiedlenia Tybetu trzeba przesunąć o dziesiątki tysięcy lat

Humanistyka | 20 lutego 2017, 12:56

W American Journal of Human Genetics ukazał się artykuł, którego autorzy zbadali cały genom 38 rdzennych Tybetańczyków i porównali go z genomem innych grup etnicznych. Badania ujawniły złożony wzorzec prehistorycznej migracji. Sekwencje genetyczne specyficzne dla Tybetańczyków liczą sobie od 38 do 62 tysięcy lat


Popularny dodatek do żywności pogarsza funkcje jelita cienkiego

Zdrowie/uroda | 20 lutego 2017, 12:43

Przewlekła ekspozycja na tlenek tytanu(IV), popularny dodatek do żywności, który występuje m.in. w gumach do żucia czy cukierkach, zmniejsza zdolność jelita cienkiego do wchłaniania składników odżywczych i jego funkcję barierową w stosunku do patogenów.


Kim Dotcom przegral apelację. Sąd za ekstradycją do USA

Technologia | 20 lutego 2017, 10:45

High Court of New Zealand podtrzymał wyrok sądu niższej instancji w sprawie ekstradycji Kima Dotcoma. Tym samym sąd orzekł, że Dotcom powinien zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.


SpaceX opóźnia swoją pierwszą misję na Marsa

Astronomia/fizyka | 20 lutego 2017, 10:16

Glenn Shotwell, prezes firmy SpaceX, poinformowała, że przedsiębiorstwo nie rozpocznie w roku 2018 misji na Marsa. Ma się ona odbyć w roku 2020. Przesunięcie terminu nie jest większym zaskoczeniem. Można się było spodziewać, że firma Muska będzie potrzebowała więcej czasu by przygotować się do realizacji tak ambitnego zadania.


Silnik czterosuwowy może rozwiązać problemy z produkcją i dystrybucją wodoru

Technologia | 17 lutego 2017, 14:39

Silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystany jako reaktor produkujący na bieżąco wodór dla ogniw paliwowych? To właśnie CHAMP (CO2/H2 Active Membrane Piston) opracowany przez profesora Andreia Fedorova z Georgia Institute of Technology