Pulsar pomaga zbadać zasadę swobodnego spadku na ciemną materię

Astronomia/fizyka | 18 czerwca 2018, 15:42

Naukowcy z Instytut Radioastronomii im. Maxa Plancka w Bonn zaproponowali nowy eksperyment, dzięki któremu mamy dowiedzieć się więcej na temat interakcji pomiędzy ciemną materią, a materią. Ich propozycja została opublikowana na łamach Physical Review Letters.


Bikorn noszony przez Napoleona pod Waterloo idzie pod młotek

Humanistyka | 18 czerwca 2018, 13:54

Na poniedziałek (18 czerwca) zaplanowana jest aukcja bikornu, noszonego przez Napoleona Bonaparte podczas bitwy pod Waterloo.


Piersi ciężarnej kobiety © Tom Adriaenssen, CC

Witamina D chroni przed rakiem piersi?

Zdrowie/uroda | 18 czerwca 2018, 13:28

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sądzą, że wyższy poziom witaminy D jest powiązany z obniżonym ryzykiem raka piersi. Do takich wniosków doszli na podstawie badań epidemiologicznych, których wyniki ukazały się w online'owym wydaniu PLOS ONE.


Diesel o zapachu pomarańczy czy eukaliptusa

Ciekawostki | 18 czerwca 2018, 13:22

Odpadowe olejki eteryczne można mieszać z dieslem. Mieszanka zapewnia podobne osiągi jak czyste paliwo, a jednocześnie pozwala ograniczyć emisję niektórych zanieczyszczeń.


Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie

Zdrowie/uroda | 18 czerwca 2018, 12:39

Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie.


Kiełbasa z toksycznej ropuchy ocali zagrożone gatunki Australii?

Nauki przyrodnicze | 18 czerwca 2018, 11:25

W Australii helikoptery rozrzuciły pierwsze przynęty wykonane z cuchnącego mięsa agi, toksycznej ropuchy, która zagraża rodzimym ssakom. Przynęty zrzucono na oddalonej farmie Kimberley, w pobliżu maksymalnego zasięgu ag.


Rosną szanse na wykrycie „grudek” w jądrach atomowych

Astronomia/fizyka | 15 czerwca 2018, 15:37

Jak naprawdę wyglądają jądra atomowe? Czy znajdujące się w nich protony i neutrony są rozmieszczone chaotycznie? A może łączą się w klastry alfa, czyli grudki zbudowane z dwóch protonów i dwóch neutronów? W przypadku kilku lekkich jąder doświadczalne potwierdzenie indywidualizmu bądź rodzinnej natury nukleonów będzie teraz łatwiejsze dzięki przewidywaniom przedstawionym przez fizyków z Krakowa i Kielc.


Picie na umór może utrudniać nastolatkom osiągnięcie szczytowej masy kostnej

Zdrowie/uroda | 15 czerwca 2018, 13:25

Nastolatki, które regularnie się upijają, mogą nie osiągać swojej szczytowej masy kostnej.


Podmorskie światłowody pomogą wykrywać trzęsienia ziemi

Technologia | 15 czerwca 2018, 13:23

Około 70% powierzchni Ziemi jest pokryte przez wodę, a niemal wszystkie sejsmografy znajdują się na lądach. Dotychczas jedynym sposobem ne wykrywanie niewielkich trzęsień Ziemi pod powierzchnią oceanów było zatopienie kosztownego, zasilanego akumulatorami urządzenia i późniejsze go wydobycie lub też użycie sieci sejsmografów położonych blisko wybrzeża.


Spersonalizowany kombinezon dla papieża

Ciekawostki | 15 czerwca 2018, 12:46

Na zeszłotygodniowej audiencji byli astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) podarowali papieżowi Franciszkowi kombinezon. By odróżnić go jednak od strojów służbowych innych pracowników MSK, dołączono do niego charakterystyczną białą pelerynę.