Smilodony brały wszystko na klatę, a wilki straszne obrywały po głowie i łapach

Nauki przyrodnicze | 18 kwietnia 2017, 13:29

Doktorantki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadały kości smilodonów (Smilodon fatalis) i wilków strasznych (Canis dirus). Na barkach i kręgosłupie kotowatych znalazły urazy, do których prawdopodobnie doszło podczas ataków na duże roślinożerne ofiary, np. bizony i konie. U psowatych występowały raczej urazy głowy, szyi i nadgarstków.


Nowy adblocker zablokuje każdą reklamę

Technologia | 18 kwietnia 2017, 13:11

Naukowcy z Uniwersytetów Princeton i Stanforda stworzyli nowatorskie oprogramowanie blokujące reklamy, które opiera się na zupełnie innej filozofii, niż tradycyjne adblockery. Podczas testów ich program zablokował reklamy na 50 z 50 testowanych witryn oraz blokował reklamy na Facebooku, czego nie potrafią inne adblockery.


Trenować na czczo czy po posiłku - oto jest pytanie (już ze znaną odpowiedzią)

Zdrowie/uroda | 18 kwietnia 2017, 12:25

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath jako pierwsi sprawdzali, jak jedzenie lub post przed treningiem wpływają na ekspresję genów w tkance tłuszczowej w reakcji na ćwiczenia.


Koniec Intel Developer Forum

Technologia | 18 kwietnia 2017, 11:09

Intel ogłosił, że nie będzie już więcej organizował konferencji Intel Developer Forum (IDF). Odwołano tegoroczny IDF, który miał odbyć się w San Francisco, oraz wszystkie przyszłe wydarzenia. Koncern uznał, że konferencja nie pasuje do nowego portfolio konferencji i imprez, jakie ma zamiar organizować.


Koło do opisu, które pomoże w zachowaniu zapachów ważnych dla dziedzictwa kulturowego

Ciekawostki | 14 kwietnia 2017, 14:27

Na Uniwersyteckim College'u Londyńskim powstało Koło Zapachowe Książek Historycznych (Historic Book Odour Wheel), które ma pozwalać na dokumentowanie i archiwizowanie woni związanych ze starymi woluminami. Metodę opisano na łamach Heritage Science.


Wkrótce koniec wsparcia oryginalnej wersji Windows 10

Technologia | 14 kwietnia 2017, 13:51

Microsoft ustalił datę końca wsparcia dla oryginalnej wersji Windows 10 oznaczonej numerem 1507. Edycja, która zadebiutowała w połowie 2015 roku, wkrótce zniknie z listy systemów, dla których koncern przygotowuje poprawki.


Przeszukiwanie bocznego wiatru to klucz do sukcesu polowań niedźwiedzi polarnych

Nauki przyrodnicze | 14 kwietnia 2017, 13:47

Namierzając swoje ofiary, nerpy obrączkowane, niedźwiedzie polarne polegają na wrażliwym nosie i bocznym wietrze.


Baterie słoneczne

Szybki rozwój energetyki słonecznej

Ciekawostki | 14 kwietnia 2017, 12:58

W roku 2000 na całym świecie zainstalowane były panele słoneczne o łącznej mocy około 4 GW i wydawało się, że energetyka słoneczna raczej nie ma przed sobą przyszłości. Jeszcze w 2002 roku Międzynarodowa Agencja Energii przewidywała, że do roku 2020 zainstalowana globalnie moc energetyki słonecznej wyniesie około 10 GW, a jej udział w światowej produkcji energii będzie praktycznie niezauważalny.


Otyłość i niedowaga zwiększają ryzyko migreny

Zdrowie/uroda | 14 kwietnia 2017, 12:53

Zarówno otyłość, jak i niedowaga wiążą się z podwyższonym ryzykiem migreny.


Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, okulary będzie można kupować raz w życiu

Medycyna | 14 kwietnia 2017, 07:15

Na Uniwersytecie Utah powstały inteligentne okulary z ciekłą soczewką, która dzięki specjalnemu algorytmowi na bieżąco dostosowuje swój kształt do odległości i wady wzroku właściciela, tak by dzięki zmianie ogniskowej mógł ostro widzieć to, na co w danym momencie patrzy.