Delfiny butlonose

Stranding - skutek wyczerpującej ucieczki przed ludzkim hałasem

Nauki przyrodnicze | 16 marca 2017, 13:19

Delfiny płynące z maksymalną prędkością zużywają prawie 2 razy więcej energii na uderzenie płetw niż ssaki płynące w bardziej zrelaksowanym tempie.


NASA chce dołączyć do rosyjskiej misji na Wenus

Astronomia/fizyka | 16 marca 2017, 12:38

Przed trzema laty informowaliśmy, że dwóch naukowców z NASA opracowało koncepcję załogowej misji na Wenus. Teraz dowiadujemy się, że NASA chce dołączyć się do rosyjskiej misji Venera-D, której celem jest właśnie Wenus.


Rzeka z Nowej Zelandii została uznana za osobę prawną

Humanistyka | 16 marca 2017, 12:16

Czczona przez Maorysów rzeka Whanganui została uznana przez parlament Nowej Zelandii za osobę prawną. To pierwszy tego typu przypadek na świecie.


Pastor ze Sierra Leone znalazł jeden z 20 największych surowych diamentów świata

Ciekawostki | 16 marca 2017, 11:37

Pastor Emmanuel Momoh z dystryktu Kono w Sierra Leone znalazł jeden z 20 największych na świecie surowych diamentów; 709-karatowy kamień trafił do depozytu w Banku Centralnym we Freetown.


Naukowcy odkryli kolejne monumentalne dzbany w Laosie

Humanistyka | 16 marca 2017, 11:34

W centralnym Laosie nieznany lud wyrzeźbił ponad 1,5 tys. lat temu tysiące monumentalnych kamiennych dzbanów. Próba zrozumienia ich funkcji do dzisiaj stanowi wyzwanie dla naukowców. W tym roku badacze odkryli kolejne nieznane do tej pory naczynia.


USA oskarżają czterech Rosjan o atak na Yahoo!

Bezpieczenstwo IT | 16 marca 2017, 11:31

Stany Zjednoczone oskarżyły dwóch oficerów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz dwójkę hakerów o dokonanie jednego z największych cyberwłamań w historii. W jego trakcie napastnicy zdobyli dane dotyczące 500 milionów kont e-mail w Yahoo!.


W granicach Bielska-Białej odkryto kompleks 4 jaskiń

Ciekawostki | 16 marca 2017, 07:25

Członkowie Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń (z Grupy Malinka w Wiśle) znaleźli na terenach leśnych w granicach Bielska-Białej kompleks 4 jaskiń. Odkrycia dokonał Jakub Pysz.


Po urazie głowy mikroglej wywołuje stan zapalny w odległych miejscach

Medycyna | 15 marca 2017, 15:14

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland odkryli nowy mechanizm, za pośrednictwem którego po obrażeniach czaszkowo-mózgowych (ang. traumatic brain injury, TBI) rozwija się długotrwały rozległy stan zapalny. Ustalenia te mogą wpłynąć nie tylko na leczenie TBI, ale i chorób neurodegeneracyjnych, u których podłoża często leży właśnie stan zapalny.


© NASA

NASA i partnerzy rozmawiają o budowie stacji na orbicie Księżyca

Astronomia/fizyka | 15 marca 2017, 14:59

Agencje odpowiedzialne za projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – NASA (USA), Roskosmos (Rosja), JAXA (Japonia), ESA (UE) i CSA (Kanada) – rozpoczęły wstępne rozmowy w sprawie budowy stacji kosmicznej na orbicie Księżyca


Rekiny tworzą odporne na zniszczenie sieci społeczne

Nauki przyrodnicze | 15 marca 2017, 14:04

Rekiny tworzą silnie związane grupy społeczne, które nie rozpadają się nawet po odejściu kilku członków. Uczą się także, jak uniknąć schwytania.