Dzięki automatycznym bramkom Chińczycy mają zacząć przechodzić przez pasy na zielonym

Ciekawostki | wczoraj, 13:53

Władze Wuhanu ustawiły na ruchliwych skrzyżowaniach automatyczne bramki dla pieszych, które otwierają się tylko po zmianie świateł na zielone. Ma to zapobiec przechodzeniu w niedozwolonych momentach, które stało się plagą w wielu miastach Chin.


Chiński statek towarowy zacumował do kosmicznego laboratorium

Astronomia/fizyka | wczoraj, 13:49

Chiny odnotowały kolejny sukces w podboju kosmosu. Przed dwoma dniami pierwszy chiński statek towarowy zacumował do laboratorium kosmicznego Tiangong-2. To ważny krok na drodze do zbudowania przez Chiny stacji kosmicznej ze stałą ludzką załogą. Państwo Środka zapowiada, że stacja taka ruszy w 2022 roku.


Najdroższy lek świata wycofany z obiegu

Medycyna | wczoraj, 13:16

Najdroższy na świecie lek zostaje wycofany z obrotu. Terapia genetyczna Glybera została opracowana przez firmę uniQure z Amsterdamu i w 2012 roku zyskała pięcioletnią akceptację na terenie Unii Europejskiej. Lek miał radzić sobie z rzadkim wrodzonym niedoborem lipazy lipoproteinowej (LPDP). Jego pojedyncza dawka kosztowała 1 milion euro.


Zbadali mechanikę seksu delfinów

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 13:04

Stosując nowe podejście, Kanadyjczycy zbadali biomechanikę seksu delfinów butlonosych.


Gates o wychowaniu dzieci i pomocy humanitarnej

Ciekawostki | wczoraj, 12:16

Bill Gates, który dzięki nowoczesnym technologiom stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, ściśle ogranicza swoim dzieciom korzystanie ze zdobyczy współczesnej techniki. W wywiadzie dla Mirror założyciel Microsoftu odpowiadał na pytania dotyczące m.in. wychowania dzieci. Gates ma ich trójkę. Jennifer ma obecnie 20 lat, Rory to 17-latek, a najmłodsza jest 14-letnia Phoebe.


Przy niskich stężeniach tlenu golce funkcjonują jak rośliny

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 11:25

Pozbawione tlenu golce piaskowe (Heterocephalus glaber) mogą przeżyć, metabolizując fruktozę jak rośliny.


Wielomiliardowe straty w wyniku wypadku Deepwater Horizon

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 11:25

Po trwających sześć lat badaniach naukowcy wyliczyli, że wartość zniszczeń w środowisku naturalnym spowodowanych katastrofą platformy Deepwater Horizon z 2010 roku wyniosła 17,2 miliarda USD. Był to największy wyciek ropy naftowej w historii USA.


Nawet słuchawki nas szpiegują

Bezpieczenstwo IT | 21 kwietnia 2017, 12:49

Znany producent sprzętu audio, Bose, został właśnie oskarżony o szpiegowanie użytkowników za pomocą... słuchawek. Pozew zbiorowy został złożony wczoraj w sądzie w stanie Illinois. Powodzi twierdzą w nim, że sprzęt Bose zbiera informacje na temat ich preferencji muzycznych, przesyła je na serwery producenta, a ten sprzedaje takie informacje stronom trzecim.


W późnym glacjale osteoporoza i inne choroby szkieletowe były częste u mamutów

Nauki przyrodnicze | 21 kwietnia 2017, 12:48

Siergiej Leszczyński, paleontolog z Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego (TSU), badał szczątki jakuckich mamutów ze stanowiska Berelekh. Okazało się, że cierpiały one na choroby układu szkieletowego, które często widuje się u współczesnych ludzi.


Bez makrofagów serce bije nieregularnie

Medycyna | 21 kwietnia 2017, 11:51

Makrofagi, fagocytujące komórki odpornościowe, pełnią w sercach ssaków niespodziewaną funkcję - gromadząc się wokół komórek węzła przedsionkowo-komorowego, wspomagają przewodzenie bodźców elektrycznych, a tym samym bicie serca.