Samce były, ale już ich nie ma

Nauki przyrodnicze | 1 godz. temu

Termity Glyptotermes nakajimai mogą tworzyć kolonie, które z powodzeniem rozmnażają się bez samców.


Organy jak nowotwory, w chorobie autoimmunologicznej bronią się przed limfocytami T

Medycyna | 2 godz. temu

Organy, dotknięte chorobą autoimmunologiczną, nie są jedynie biernymi przedmiotami jej ataku. Mogą się one bronić „wyczerpując” atakujące je komórki układu odpornościowego i używają przy tym podobnych metod, jakie wykorzystują komórki nowotworowe do uniknięcia ataku


Najważniejsze podwodne znalezisko od 20 lat

Humanistyka | 4 godz. temu

Archeolodzy natrafili w dystrykcie Lizbona na 400-letni wrak, który wg nich, jest najważniejszym podwodnym portugalskim odkryciem od 20 lat.


Wyższy wzrost to wyższe ryzyko żylaków

Medycyna | 6 godz. temu

Im wyższy wzrost, tym większe ryzyko wystąpienia żylaków kończyn dolnych, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda. W ich trakcie przeanalizowano genom 400 000 osób.


Polscy archeolodzy odkryli bogate groby z okresu rzymskiego

Humanistyka | wczoraj, 15:01

Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu legionowego Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. To rzadkie i niespodziewane odkrycie na terenie Bałkanów – uważają odkrywcy.


Silniki Diesla wielokrotnie przekraczają europejskie normy emisji

Zdrowie/uroda | wczoraj, 14:07

Rozbicie danych na poszczególne kraje wykazały, że Polska i Szwajcaria są państwami o najmniejszej emisji nadmiarowych tlenków azotu i to właśnie w tych krajach dochodzi do nieproporcjonalnie dużej liczby zgonów z powodu zanieczyszczeń z innych państw


Błyskawiczne ocenianie

Psychologia | wczoraj, 13:55

Psycholodzy z zespołu prof. Clausa-Christiana Carbona z Uniwersytetu Ottona i Fryderyka w Bambergu odkryli, że ludzie rozpoznają czyjąś płeć w 244 milisekundy (243,9 ms od początku bodźca), a oceny atrakcyjności dokonują 59 milisekund (58,6) później.


Gadzi doktor Dolittle

Ciekawostki | wczoraj, 13:12

W ciągu 20 lat 67-letni dziś Philippe Gillet z Coueron koło Nantes zgromadził imponującą kolekcję ponad 400 gadów. Aligatory Ali i Gator zostały uratowane z fermy skór, a pozostałe zwierzęta po prostu znudziły się wcześniejszym właścicielom i zostały oddane lub porzucone.


Do Wenezueli przypłynął chiński okręt-szpital

Ciekawostki | wczoraj, 13:00

Do wenezuelskiego portu La Guaira przypłynął chiński statek szpitalny Peace Ark. Przez tydzień będzie tu można skorzystać z darmowej opieki medycznej.


W ciągu 9 lat liczba dzikich tygrysów w Nepalu prawie się podwoiła

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 12:33

W ciągu ostatnich 9 lat nepalska populacja tygrysów bengalskich (Panthera tigris tigris) niemal się podwoiła.