Nie taki groźny cholesterol

| Zdrowie/uroda
University of Illinois

Fred Kummerow, emerytowany profesor z University of Illinois twierdzi, że cholesterol jest korzystny dla serca dopóty, dopóki nie zostanie w nienaturalny sposób utleniony. Liczący sobie 98 lat naukowiec przez ponad 60 lat zajmował się badaniem wpływu diety na choroby serca.

W najnowszym artykule, opublikowanym na łamach American Journal of Cardiovascular Disease, Kummerow recenzuje badania dotyczące metabolizmu lipidów i chorób serca pod kątem konsumpcji utlenionego cholesterolu. Uczony uważa, że to właśnie nienaturalne utlenienie cholesterolu - poprzez np. smażenie żywności na używanym oleju, jedzenie wielonasyconych kwasów tłuszczowych czy palenie tytoniu - jest główną przyczyną chorób serca.

Utlenione lipidy przyczyniają się do wystąpienia chorób serca zarówno poprzez odkładanie wapnia na ścianach arterii, co jest ważnym wskaźnikiem arteriosklerozy, jak i poprzez przerywanie przepływu krwi, co z kolei jest główną przyczyną występowania ataków serca i nagłych zgonów - napisał Kummerow w swojej recenzji.

Sędziwy naukowiec jako pierwszy zauważył, że u osób, które miały założone bypassy, występuje podwyższony poziom sfingomieliny. Kummerow od dawna podejrzewał ten lipid o blokowanie arterii u pacjentów kardiologicznych. Podążając za pionierskimi badaniami Michaela DeBakey zaczął badać skład fosfolipidów w arteriach ludzi i świń. Odkrył, że arterie ludzkiego łożyska zawierają jedynie około 10% sfingomieliny i 50% fosfatydylocholiny. Ale gdy sprawdziliśmy arterie ludzi, którzy mieli założone bypassy stwierdziliśmy, że występuje u nich do 40% sfingomieliny i około 27% fosfatydylocholiny. Wiele kolejnych lat zajęło nam odkrycie, że dodanie dużych ilości utlenionych cholesteroli zamienia fosfatydylocholinę w sfingomielinę - mówi uczony.

Kummerow podkreśla, że jeśli ktoś spożywa dietę zawierającą utlenione cholesterole, tłuszcze trans i dodatkowo pali, to szkodzi swojemu sercu na trzy różne sposoby. Utlenione cholesterole powodują zwapnienie arterii i ułatwiają tworzenie się zakrzepów. Tłuszcze trans i tytoń zaburzają produkcję prostacykliny, która ułatwia przepływ krwi.

To zabija w tym kraju 600 000 osób rocznie - podsumowuje emerytowany uczony.

Fred Kummerow cholesterol lipidy