Specjalistki z Finlandii i Brazylii zbadały funkcje Geoglifów z Acre

| Humanistyka
Sanna Saunaluoma

Fińsko-brazylijski duet zbadał geometryczne twory ziemne z południowo-zachodniej Amazonii. Nazywa się Geoglifami z Acre, ponieważ większość znajduje się właśnie w brazylijskim stanie Acre. Wg autorek publikacji z American Anthropologist, spełniały one ważną funkcję rytualną.

Geoglify budowano i wykorzystywano między 1050 r. p.n.e. a 950 r. n.e. Dotąd zarejestrowano prawie 500 takich miejsc (pojawiła się oficjalna propozycja, by wpisać je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Tworzą one różne kształty, m.in. kwadraty, okręgi, litery U, elipsy czy ośmiokąty. Miewają nawet parę metrów głębokości i niekiedy kilkaset metrów kwadratowych powierzchni.

Prof. Pirjo Kristiina Virtanen z Uniwersytetu w Helsinkach i dr Sanna Saunaluoma z Uniwersytetu w São Paulo wykazały, że niegdyś geoglify były ważnymi przestrzeniami rytualnymi. Dzięki ich specyficznemu ukształtowaniu pewni członkowie animistycznych społeczności mogli się komunikować z różnymi bytami: duchami przodków czy ciałami niebieskimi. Geometryczne wzory spełniały funkcję wrót czy ścieżek do zdobywania wiedzy i mocy innych bytów.

Inspirowane cechami i umaszczeniem zwierząt wzorce geometryczne nadal oddziałują na myślenie Indian z Amazonii. Występują w ich ceramice, tkaninach, biżuterii i sztuce.

Współcześni Indianie chronią geoglify jako miejsca święte i w odróżnieniu od innych Brazylijczyków, nie uprawiają tam roli ani nie budują domów. Dzięki temu zachowały się one do dziś w całkiem dobrym stanie.

Geoglify z Acre Sanna Saunaluoma Pirjo Kristiina Virtanen