Odkryto kuzyna zwierzęcia z największą liczbą odnóży na świecie

| Nauki przyrodnicze
Paul Marek, Virginia Tech, CC

W jaskini w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii odkryto krocionoga spokrewnionego z Illacme plenipes, zwierzęciem z największą liczbą odnóży na świecie (rekordzista miał ich aż 750, a średnia wynosi ok. 600). I. tobini, bo o nim mowa, to zaledwie drugi przedstawiciel rodzaju Illacme.

Paul Marek, Virginia Tech, CC

Tajemniczy samiec został wysłany do Billa Sheara i Paula Marka, specjalistów od krocionogów, którzy od razu zorientowali się, z jak ważnym odkryciem mają do czynienia. Mimo że I. tobini ma "zaledwie" 414 odnóży, występują u niego podobne nietypowe cechy anatomiczne, co u kuzyna. Mowa m.in. o 200 gruczołach jadowych, długich włoskach wytwarzających jedwab i 4 penisach. Amerykanie podkreślają, że I. tobini ma też dziwny aparat gębowy o nieznanej funkcji.

Drugi człon nazwy krocionoga - tobini - pochodzi od nazwiska Bena Tobina, biologa jaskiniowego ze Służby Parków Narodowych.

Autorami publikacji z pisma ZooKeys są Jean Krejca, odkrywca I. tobini z Zara Environmental LLC, oraz wspomniani wcześniej Paul Marek z Virginia Tech i Bill Shear z Hampden-Sydney College.

Marek podkreśla, że to niesamowite, że drugi gatunek z rodzaju gromadzącego stworzenia z największą liczbą odnóży odkryto tak blisko areału pierwszego (O.F. Cook i H.F. Loomis opisali I. plenipes w 1928 r. na podstawie 7 egzemplarzy znalezionych pod głazami z piaskowca w małej dolinie nieopodal San Juan Bautista; to ok. 240 km od badanej obecnie jaskini).

Illacme tobini krocionóg Park Narodowy Sekwoi jaskinia Jean Krejca Paul Marek Bill Shear