Bardzo rzadki przypadek - kopalny pasożyt nadal związany z żywicielem

| Nauki przyrodnicze
D. Siveter, D. Briggs, D. Siveter, M. Sutton

Naukowcy odkryli skamieniałości pasożyta sprzed 425 mln lat. Przedstawiciele podgromady wrzęch byli nadal przytwierdzeni do ciał żywicieli.

Warto przypomnieć, że postaci dojrzałe współczesnych wrzęch (Linguatulida) pasożytują w drogach oddechowych różnych zwierząt, w tym ludzi, po zjedzeniu żywiciela pośredniego, np. ryby.

Kilka okazów Invavita piratica, bo o nich mowa, odkryto w skałach z Herefordshire. Wg naukowców, były świetnie zachowane i mierzyły ok. 1-4 mm.

To najważniejszy dowód kopalny, dokumentujący pochodzenie pasożytnictwa tego rodzaju - podkreśla Derek Briggs, paleontolog z Uniwersytetu Yale. Autorzy publikacji z Current Biology dodają, że to pierwszy gatunek Linguatulida, znaleziony w postaci połączonej z żywicielem. W tym przypadku gospodarzem był małżoraczek.

Odkrycie jest niezwykle ważne nie tylko dlatego, że przykłady pasożytów są bardzo rzadkie w zapisie kopalnym, ale również dlatego, że żywiciele i pochodzenie trybu życia wrzęch należą do szeroko dyskutowanych kwestii - wyjaśnia David Siveter z Uniwersytetu w Leicester.

Część z I. piratica znaleziono pod pancerzem w pobliżu jaj. Inne były przytwierdzone do zewnętrznej części pancerza gospodarza, a to wyjątkowa pozycja zarówno dla prehistorycznych, jak i współczesnych Linguatulida.

Invavita piratica wrzęchy Linguatulida pasożyt małżoraczki skała Herefordshire Derek Briggs David Siveter