Kompleks świątynny sprzed 3300 lat

| Humanistyka

Podczas ostatniej konferencji Europejskiego Towarzystwa Archeologicznego poinformowano o odkryciu w izraelskim Tel Burna pozostałości dużego kompleksu świątynnego sprzed 3300 lat. O przeznaczeniu miejsca świadczą fragmenty maski, połączone kubki, skarabeusze oraz pitosy, duże naczynia do przechowywania żywności i wody. Na miejscu znaleziono też spalone kości zwierząt.

Kompleks musiał być dość spory, gdyż jedna z odkrytych bocznych ścian ma wymiary 16x16 metrów.

Naukowcy nie wiedza jeszcze, komu była poświęcona świątynia. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest bóg burzy i płodności, Baal. Jego kult był wówczas bardzo rozpowszechniony. Nie można jednak wykluczyć innych bóstw, jak np. bogini wojny Anat.

Uczonych szczególnie zainteresowały połączone kubki. Już wcześniej spotykano takie naczynia, jednak wciąż nie wiadomo, czemu służyły. Te znalezione w Tel Burna pochodzą prawdopodobnie z terenu dzisiejszej Syrii.

Znalezisko jest na tyle nowe, że nie przeprowadzono jeszcze testów na obecność substancji organicznych wewnątrz naczyń. Naukowców szczególnie interesuje zawartość pitosów. Wewnątrz niektórych z nich znajdują się mniejsze naczynia.

Zespół prowadzący wykopaliska zapowiedział, że dopuści do nich archeologów-amatorów.

Izrael Baal świątynia wykopaliska Tel Burna