Opisano nowy gatunek kopalnego rekina

| Nauki przyrodnicze
Kenshu Shimada/DePaul University

W oparciu o 4,5-cm skamieniałe zęby, które znaleziono w Kalifornii, Karolinie Północnej, Peru i Japonii, opisano nowy gatunek kopalnego rekina - Megalolamna paradoxodon.

Rekin żył ok. 20 mln lat temu we wczesnym miocenie. Należał do rodziny Otodontidae (rząd lamnokształtne, łac. Lamniformes).

Drugi człon nazwy - paradoxodon - odnosi się do faktu, że rekin wydaje się pojawiać w zapisie geologicznym nagle; naukowcy muszą rozwiązać problem luki rzędu 43 mln lat, dzielącej moment pojawienia się kladu Megalolamna we wczesnym kenozoiku od miocenowego pochodzenia M. paradoxodon.

M. paradoxodon mierzył ok. 4 m. Miał służące do chwytania przednie zęby i tylne zęby wyspecjalizowane w cięciu. Prawdopodobnie służyły mu one do łapania i rozczłonkowywania ryb o średnich rozmiarach.

To niesamowite, że tak duży rekin o globalnym zasięgu nie został dotąd rozpoznany, zwłaszcza że istnieje tyle stanowisk z miocenu, gdzie dobrze zbadano sfosylizowane rękinie zęby - podkreśla Kenshu Shimada, paleobiolog z DePaul University.

Klasyfikując nowy gatunek, naukowcy doszli do wniosku, że przedstawicieli linii z olbrzymimi zębami, w tym megalodona, należałoby zaliczyć do rodzaju Otodus, a nie do CarcharodonPomysł, że megalodona i jego bliskich krewnych trzeba by umieścić w rodzaju Carcharodon, nie jest nowy, ale nasze studium jako pierwsze logicznie demonstruje [tę] taksonomiczną propozycję. W artykule opublikowanym na łamach Historical Biology Otodus zaprezentowano jako rodzaj siostrzany Megalolamna.

Megalolamna paradoxodon rekin zęby Kenshu Shimada