Wybrano miejsce lądowania Philae

| Astronomia/fizyka
Europejska Agencja Kosmiczna

Zespół naukowcy odpowiedzialny za misję pojazdu Rosetta wybrał miejsce na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, na którym wyląduje próbnik Philae. Lądownik wywierci w jądrze dziurę o głębokości ponad 20 centymetrów i pobierze próbki do analizy. Ich zbadanie powinno uszczegółowić naszą wiedzę na temat roli komet w kształtowaniu się Ziemi i innych planet Układu Słonecznego.

Podczas lądowania kluczową rolę odgrywa czas. Philae musi znaleźć się na jądrze komety wówczas, gdy 67P/Czuriumow-Gierasimienko będzie na tyle blisko Słońca, by panele słoneczne próbnika miały skąd czerpać energię. Jednak musi być na tyle daleko naszej gwiazdy, by jej oddziaływanie nie utrudniło zbytnio samego lądowania. Okienko do lądowania otworzy się 11 listopada, kiedy to kometa znajdzie się w odległości około 450 milionów kilometrów od Słońca.

Lądowanie Philae będzie trudnym zadaniem. Lądownik musi nie tylko schodzić z odpowiednią prędkością, ale trzeba uwzględnić też rotację jądra, a cała operacja nie może trwać zbyt długo, gdyż po lądowaniu Philae musi pozostać wystarczająco dużo energii, by można było rozłożyć panele słoneczne i instrumenty naukowe.

Wybrane przez naukowców miejsce lądowania, zwane Site J, znajduje się na czole jądra komety. Zapasowe lądowisko, Site C, mieści się bliżej środka.

Philae Rosetta kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko