RansomFree zatrzyma szyfrowanie, którego nie uruchomiliśmy

| Bezpieczenstwo IT
RansomFree

Firma Cybereason udostępniła bezpłatne narzędzie chroniące użytkowników przed ransomware. RansomFree działa odmienne od podobnych mu aplikacji. Nie bazuje on na sygnaturach szkodliwego kodu, ale na typowym dla ransomware zachowaniu - szyfrowaniu plików. Gdy oprogramowanie wykryje próbę zaszyfrowania pliku czy dysku, natychmiast przerywa tę operację i pyta użytkownika, czy chce ją kontynuować, czy też ma usunąć program, który rozpoczął szyfrowanie.

Kod RansomFree powstał po przeanalizowaniu zachowania ponad 40 różnych rodzajów ransomware. Jego twórcy twierdzą, że oprogramowanie skutecznie chroni przed około 99% procentami ransomware, w tym przed takim szkodliwym kodem jak Locky, Croptowall, TeslaCrypt, Jigsaw czy Cerber.

Cybereason zauważa, że program powinien też chronić przed ransomware przyszłości, gdyż i ono będzie zapewne szyfrowało dane użytkownika i żądało pieniędzy za ich odszyfrowanie. RansomFree będzie ewoluowało wraz z ransomware, czytamy na witrynie Cybereason. Developerzy zapewniają, że ich narzędzie nie ma praktycznie żadnego wpływu na zasoby komputera i że zawsze pozostanie ono bezpłatne.

RansomFree ransomware szyfrowanie szantaż