USA oskarżają Koreę Północną o atak za pomocą WannaCry

| Bezpieczenstwo IT

Stany Zjednoczone oskarżają Koreę Północną o przeprowadzenie ataku za pomocą ransomware WannaCry. Szkodliwy kod zaatakował wiele przedsiębiorstw i szpitali na terenie USA. Jego ofiarami padło ponad 300 000 systemów komputerowych w ponad 150 krajach, a głównym celem ataku były przedsiębiorstwa i szpitale w Wielkiej Brytanii. WannaCry spowodował straty idące w miliardy dolarów i naraził na niebezpieczeństwo ludzkie życie.

Oskarżenie takie pojawiło się w wywiadzie, jakiego Wall Street Journal udzielił Thomas Bossert, bliski współpracownik prezydenta Trumpa. Nie jesteśmy jedynymi, którzy wysuwają takie oskarżenia. Inne rządy i organizacje prywatne mają podobne zdanie, stwierdził Bossert. Już wcześniej o zaangażowaniu Korei Północnej w atak mówiła Wielka Brytania. Prezydencki urzędnik zapowiedział, że USA postarają się, by kraje i przedsiębiorstwa, które przeprowadziły atak, poniosły za to odpowiedzialność.

Co interesujące, Bossert nie wspomniał ani o żadnej grupie przestępczej, ani o hakerach czy konkretnych osobach. Nie wiadomo też, czy po dzisiejszym wywiadzie administracja prezydencka wyda jakieś oficjalne oświadczenie.

I obecnie i w przeszłości USA podejmowały działania – często kończące się wyrokami – przeciwko hakerom z Chin, Rosji czy Kanady.

WannaCry atak USA Korea Północna