Zmienia się opinia o alchemikach
Historycy zmieniają zdanie o alchemikach. Podczas spotkania American Association for Advancement of Science chemik i historyk, Lawrence Principe z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa podkreślał, że dopiero przed 30 laty w Isis, renomowanym piśmie dotyczącym historii nauki, zaczęły pojawiać się artykuły o alchemii. Wcześniej istniał zakaz publikowania na ten temat.
Zdaniem Principe'a przez wiele dziesięcioleci na złą opinię o alchemikach wpłynęli szarlatani, który w XIX wieku, ubrani w komiczne stroje, zarabiali na naiwnych rzucając zaklęcia czy produkując "cudowne leki".
Tymczasem alchemię powinno się uznać za prekursorkę nowoczesnej chemii. Co prawda alchemikom nie udało się zamienić ołowiu w złoto, czego oczekiwali od nich władcy chcący zapełnić puste skarbce, jednak mają oni na swoim koncie wiele ważnych osiągnięć.
William Newman z Univeristy of Indiana twierdzi, że działania alchemików można uznać niemal za technologie chemiczne. Prowadzili oni bowiem eksperymenty, w których sprawdzali różne teorie dotyczące właściwości minerałów czy metali. Alchemicy prowadzili analizy składu metali, rafinowali sole, produkowali szkło, pigmenty, ceramikę, nawozy sztuczne, kosmetyki i lekarstwa. Do ich osiągnięć należy zaliczyć udoskonalenie procesu destylacji, dzięki czemu powstawały silne kwasy służące im później do pozyskiwania metali z rud.
Komentarze (10)
Felipe, 25 lutego 2011, 23:56
Za kilkadziesiąt lat zostaną także ujawnione informacje o parapsychologii, o podróżach w czasie już mówią na Discovery Channel. Świat jest nieograniczony, dzięki naszym umysłom tworzymy przyszłość i przeszłość. Wszystko jest wielkim cudem którego dano nam doświadczyć, kiedy ludzkość zda sobie z tego sprawę? Chcemy być jak beztroskie dzieci, to nimi jesteśmy
cyberant, 26 lutego 2011, 07:18
Trochę się zagalopowałeś przeszłość już jest "stworzona" my ją tylko czasem na nowo interpretujemy... nie zawsze z sensem, i często tak jak nam to lepiej pasuje (szczególnie politycy) Ale samej przeszłości nie zmieniamy.
Jajcenty, 26 lutego 2011, 08:57
Niemal? W sposób powtarzalny otrzymywali wiele substancji. Przepisy (cokolwiek dziwaczne) zachowywali dla innych z cechu. Azotany z gnojowicy, fosfor, porcelana i szkliwa wiele wiele innych. Byli naukowcami tamtych czasów. A tu proszę łaskawie "niemal". To tak jakby o Galileuszu czy Newtonie powiedzieć że byli niemal fizykami. Bo "prawie" mieli rację.
makmag, 26 lutego 2011, 21:27
No właśnie ,zgadzam się to całkowicie PREKURSORZY współczesnej chemii a tekst :"Wcześniej istniał zakaz publikowania na ten temat" mnie całkowicie rozwalił. W 21-wieku taka tajemnica ??
Piotrek, 26 lutego 2011, 21:54
Państwa są zadłużone w bankach na niebotyczne kwoty, a banki...no właśnie więc z tym hokus pokus to tak nie do końca prawda jakoby to nie wymyślili cudownego eliksiru.
Mariusz Błoński, 26 lutego 2011, 23:14
Nie chodzi o zakaz w ogóle, ale o zakaz publikowania w Isis. Najwyraźniej właściciele/redaktorzy pisma uznali, że ten temat nie należy do historii nauki.
waldi888231200, 27 lutego 2011, 01:53
Nie ma państw, banków, partii politycznych, religii są tylko ludzie (i niekoniecznie) zerujący na tych mitach , jak małpy na bananach, chrząszcze na gównie, jaskółki na owadach.
Gość simian raticus, 27 lutego 2011, 06:08
Cz łowiek też banany zbiera i je . . . czyli małpa! Lecę do Afryki banany zbierać na czarno mimo, że mi się to nieopłaci!
Alek, 27 lutego 2011, 18:39
Najbardziej znanym współczesnym alchemikiem był Chemiczny Ali
kocurxtr, 28 lutego 2011, 12:35
już za samo udoskonalenie procesu destylacji powinni trafić na honorowe miejsca kart historii