Alergie wpływają na powstawanie nowych neuronów

| Medycyna
SimonQ, CC

Sezonowe alergie mogą zmieniać mózg.

Naukowcy wykazali, że myszy wystawiane na oddziaływanie alergenu produkowały więcej neuronów niż gryzonie z grupy kontrolnej (autorzy publikacji z Frontiers in Cellular Neuroscience posłużyli się modelem alergii na pyłki traw).

Zespół przyglądał się hipokampowi, a więc części mózgu odpowiedzialnej za tworzenie wspomnień, w której zachodzi neurogeneza. Zaobserwowano, że w czasie reakcji alergicznej następował wzrost liczby powstających komórek nerwowych.

Co ciekawe, Austriacy stwierdzili, że o ile reakcja alergiczna pobudza układ odpornościowy w innych częściach ciała, o tyle na mikroglej wpływa dokładnie odwrotnie (dochodzi do jego dezaktywacji).

Byliśmy bardzo zaskoczeni, widząc dezaktywację mikrogleju w hipokampie. Po części zapewne dlatego, że inne badania wykazały odwrotny wpływ na mikroglej po zakażeniu bakteryjnym - opowiada Barbara Klein z Prywatnego Uniwersytetu Medycznego Paracelsusa w Salzburgu.

Akademicy zastanawiają się, czy w związku z wpływem reakcji alergicznej na neurogenezę starzenie mózgu przebiega u osób podatnych na alergię inaczej niż u reszty ludzi. Drugim ważnym zagadnieniem wydaje się też ewentualny wpływ alergii na pamięć.

alergie sezonowe hipokamp neurogeneza neurony powstawanie reakcja alergiczna Barbara Klein