Bonobo też cierpią na nadwzroczność

| Nauki przyrodnicze
Johanna Neufuss, University of Kent

W miarę jak się starzejemy, coraz gorzej widzimy z bliska. Okazuje się, że ten sam proces zachodzi u bonobo, naszych najbliższych krewnych. Jak dowiadujemy się z najnowszego numeru Current Biology, postępujący z wiekiem rozwój nadwzroczności u bonobo można zauważyć, gdy iskają one partnera. Biolodzy stwierdzili, że im małpa starsza, tym dalej siada od iskanego pobratymca.

Odkryliśmy, że bonobo wykazują objawy nadwzroczności w wieku około 40 lat - mówi Heungjin Ryu z Instytutu Badań nad Naczelnymi na Uniwersytecie w Kioto. Zaskoczyło nas, że wzorzec rozwoju nadwzroczności u bonobo jest niezwykle podobny do wzorca występującego u współczesnego człowieka. To sugeruje, że proces starzenia się nie uległ większym zmianom od czasów wspólnego przodka rodzajów Pan i Homo, pomimo tego, że ludzie współcześni żyją znacznie dłużej niż szympansy i bonobo. Uczony dodaje, że specjaliści od dłuższego czasu opowiadali sobie w formie anegdot, że starsze bonobo i szympansy muszą bardziej wyciągać ramiona, by iskać towarzyszy, jednak nikt nie zwrócił na to uwagi.

Pewnego dnia wraz z innym naukowcem obserwowaliśmy, jak najstarszy samiec bonobo, Ten (TN), iskał Jeudi (JD). TN musiał wyciągać ramiona, by przegarniać futro JD i dopiero gdy coś znalazł, zbliżał się, by ustami to usunąć. Śmiesznie to wyglądało.
Uczeni zainteresowali się tym zachowaniem i zaczęli robić zdjęcia 14 bonobo w wieku 11-45 lat. Wykorzystali też archiwalne wideo z udziałem jednego ze zwierząt. Następnie na podstawie zdjęć i filmu mierzyli odległość pomiędzy iskającymi się zwierzętami. Wyniki były zaskakujące. Nie sądziłem, że wiek może być tak silnym wyznacznikiem nadwzroczności - stwierdził Ryu.

Uczony mówi, że rozwój nadwzroczności może niekorzystnie odbijać się na życiu społecznym starszych osobników, gdyż wyjaśnia, dlaczego są one rzadko wybierane jako partnerzy do iskania się. Wiadomo też, że nadwzroczni ludzie mają problemy z widzeniem w ciemnościach. Tymczasem bonobo żyją w gęstych lasach, gdzie panuje duże zacienienie. Rozwój dalekowzroczności u bonobo wskazuje też, że jest to proces naturalny i nie ma związku z współczesnym trybem życia i wpatrywaniem się w ekrany i monitory.

bonobo nadwzroczność starzenie się