Związek z szyszek chmielu poprawia funkcjonowanie poznawcze młodych zwierząt

| Psychologia
Paul Miller, CC

Ksantohumol, prenyloflawonoid z szyszek chmielu, poprawia funkcjonowanie poznawcze młodych, ale już nie starych myszy.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu interesowali się ksantohumolem ze względu na jego potencjał w zakresie leczenia zespołu metabolicznego. W szczurzym modelu otyłości związek ten pomagał obniżyć wagę i poziom cukru we krwi.

W ramach najnowszego studium Amerykanie wykorzystywali ksantohumol w bardzo wysokich dawkach, niemożliwych do uzyskania z dietą (by osiągnąć stężenie prenyloflawonoidu z eksperymentów, ludzie musieliby wypijać 2000 l piwa dziennie). U młodych gryzoni wydawał się on zwiększać zdolność przystosowywania się do zmian środowiska. Giętkość poznawczą badano za pomocą specjalnego labiryntu.

Naszym celem było sprawdzenie, czy ksantohumol wpływa na [...] palmitylację [polega ona na przeniesieniu reszty kwasu palmitynowego z palmitoilo-CoA na grupę hydrosulfidową reszt cysteiny]. To normalny proces biologiczny, ale u starszych zwierząt może się stać szkodliwy - wyjaśnia Daniel Zmazow.

Ksantohumol może przyspieszyć metabolizm, zmniejszyć stłuszczenie wątroby i, przynajmniej u młodych myszy, poprawić giętkość poznawczą lub [inaczej mówiąc] myślenie wyższego rzędu. Niestety, nie ogranicza on palmitylacji u starszych myszy, [...] przynajmniej przy zastosowanych przez nas dawkach.

Prof. Kathy Magnusson podkreśla, że w tym i w innych badaniach koncentrowała się na 2 podjednostkach receptora NMDA: GluN1 i GluN2B (aktywowane kwasem glutaminowym receptory NMDA pełnią kluczową rolę w procesach uczenia się i pamięci).

chmiel szyszki ksantohumol prenyloflawonoid giętkość poznawcza Daniel Zamzow Kathy Magnusson