Komórka chroni przed Alzheimerem
Jak dotąd o telefonach komórkowych i ich wpływie na zdrowie mówiono tylko i wyłącznie w kontekście zagrożenia, jakie potencjalnie mogą stwarzać. Niewykluczone, że pogląd ten trzeba będzie zmienić.
Naukowcy z Florida Alzheimer's Disease Research Centre opublikowali w Journal of Alzheimer's Disease artykuł, z którego wynika, że promienowanie emitowane przez telefony komórkowe może chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. Stwierdzenie takie wydaje się prawdziwe przynajmniej w odniesieniu do myszy.
Uczeni wykorzystali 96 gryzoni, z których większość była zmodyfikowana genetycznie tak, by w ich mózgach powstawały płytki beta-amyloidowe. Pozostałe zwierzęta nie były modyfikowane. Następnie każdego dnia dwukrotnie na jedną godzinę włączano pole elektromagnetyczne generowane przez standardowy telefon komórkowy. Zwierzęta znajdowały się w jego zasięgu od 7 do 9 miesięcy. Wszystkie klatki ustawiono wokół centralnie położonej anteny, generującej pole.
Okazało się, że gdy myszy z genem Alzheimeryzmu były poddane działaniu pola elektromagnetycznego jeszcze w młodym wieku, gdy nie wykazywały żadnych objawów chorobowych, to ich mózgi zostały uchronione. W późniejszym wieku wypadały w testach badających pamięć i procesy myślowe równie dobrze, jak myszy niemodyfikowane. To jednak nie koniec zadziwiających spostrzeżeń zespołu profesora Gary'ego Arendasha. Otóż, gdy starsze modyfikowane genetycznie myszy, u których już występowały problemy z pamięcią, poddano działaniu pola elektromagnetycznego... problemy zniknęły.
Profesor Arendash mówi, że minie jeszcze nieco czasu, zanim poznamy dokładny mechanizm obserwowanego zjawiska. Jedno jest pewne - korzyści poznawcze z długotrwałego wystawienia na działanie pola elektromagnetycznego są prawdziwe. Obserwowaliśmy je zarówno u chorych jak i zdrowych myszy - mówi uczony.
Sekcje zwłok myszy nie wykazały żadnych niekorzystnych zmian w obrębie mózgu czy głównych organów wewnętrznych wywołanych przez działanie pola elektromagnetycznego.
Warto zauważyć, że skoro u myszy wystąpiły tak pozytywne efekty, to mogą wystąpić też u ludzi. Jednak nie pojawią się one w ciągu miesięcy, ale raczej lat. To jednak wskazuje, że wystawienie na działanie pola elektromagnetycznego może być efektywną, nieinwazyjną metodą zapobiegania i lecznia choroby Alzheimera. Co więcej, płytki beta-amyloidowe rozwijają się też w uszkodzonych mózgach, więc nowa terapia może być przydatna u osób po najróżniejszych urazach.
Uczeni z Florydy badają teraz pola elektromagnetyczne o różnych właściwościach, by sprawdzić, które z nich ma najbardziej korzystne działanie.
Oczywiście nie oznacza to, że ludzie powinni celowo wystawiać się na pole elektromagnetyczne. To o niskich częstotliwościach jest najprawdopodobniej szkodliwe, a długotrwałe skutki wystawienia na wysokie częstotliwości nie są znane.
Komentarze (5)
Zatochi, 7 stycznia 2010, 15:26
A w mojej wsi mieszkańcy ostro sprzeciwiają się budowie przekaźników przez telefonie komórkowe, to twierdzą, że to powoduje raka i inne choroby...
Jurgi, 7 stycznia 2010, 16:17
…a pewnie każdy z nich non-stop trzyma w kieszeni komórkę, a w nocy kładzie ją koło głowy.
Dobrze byłoby mieć rozpracowane dokładnie, jakie częstotliwości i natężenia promieniowania e-m mają jaki wpływ na poszczególne narządy, czy choroby. Niestety, to są badania na całe pokolenia. Tymczasem na wyniki badań pewnie zaczną się powoływać konstruktorzy „cudownych” urządzeń leczących wszystko promieniowaniem bionicznym.
Pan_Feanor, 7 stycznia 2010, 16:57
No to mamy wybór, albo ułaskawimy Alzheimera albo podgotujemy sobie mózg... Ja wybieram oszczędne używanie komórczaka
Q_E, 7 stycznia 2010, 17:16
Badania sponsorowała firma Nokia :E ...
..tak dla mnie to mogło na to wpływ mieć wiele czynników i na hurra jeszcze za wcześnie..
..równie dobrze można powiedzieć ,że chronią komóry przed AH1N1 ..ponieważ nie wdychamy powietrza osoby z którą rozmawiamy :E
thibris, 12 stycznia 2010, 05:52
@Q_E - bzdury pleciesz waćpan, i to w każdej linijce
@Pan_Feanor - prawdopodobnie ten sam mechanizm który gotuje mózgi działa tak destrukcyjnie na złogi beta-amyloidowe.