Używanie komórki w ciąży może prowadzić do zaburzeń zachowania dzieci?
Wystawienie na oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefon komórkowy wpływa na rozwój mózgu płodu, co potencjalnie może doprowadzić do nadaktywności.
Zespół z Uniwersytetu Yale prowadził badania na myszach. Wyniki badań ukazały się w Scientific Reports. To pierwszy eksperymentalny dowód, że ekspozycja płodów na fale radiowe z komórek wpływa [...] na zachowanie dorosłych - twierdzi dr Hugh S. Taylor.
Nad klatką ciężarnych myszy umieszczano wyciszony telefon komórkowy, który w czasie eksperymentu nawiązywał połączenie. Gryzonie z grupy kontrolnej trzymano w takich samych warunkach, ale telefon nie działał.
Amerykanie oceniali aktywność mózgu dorosłych myszy. Zbadano je też za pomocą baterii testów psychologicznych i behawioralnych. Okazało się, że zwierzęta, które jako płody poddawano oddziaływaniu promieniowania elektromagnetycznego, były hiperaktywne, miały też zmniejszoną pojemność pamięciową. Wg Taylora, jest to skutkiem zaburzenia rozwoju neuronów z kory przedczołowej.
Wykazaliśmy, że u myszy problemy behawioralne przypominające ADHD są spowodowane ekspozycją na promieniowanie elektromagnetyczne telefonów komórkowych. Wzrost częstości występowania zaburzeń zachowania u dzieci może [więc] po części być skutkiem ekspozycji na fale radiowe w okresie życia płodowego.
Ekipa z Yale podkreśla, że potrzebne są badania na ludziach, by określić bezpieczny poziom ekspozycji w ciąży i lepiej zrozumieć wchodzący w grę mechanizm. Tamir Aldad podkreśla, że ciąża gryzoni trwa tylko 19 dni i młode rodzą się z mniej rozwiniętym mózgiem, dlatego należy sprawdzić, czy ewentualne ryzyko byłoby podobne. By oddać potencjalną ludzką ekspozycję, w ostatnim studium wykorzystano telefony komórkowe, ale w przyszłości do bardziej precyzyjnego zdefiniowania poziomu ekspozycji posłużymy się standardowymi generatorami pola magnetycznego.
Komentarze (2)
kilgore_trout, 16 marca 2012, 14:20
Ciekawy artykuł. Jakiś czas temu udawadniano, że telefony komórkowe w żaden sposób nie szkodzą. Niedawno jednak ponownie usłyszałem, że np. noszenie telefonu w kieszeni spodni przez mężczyzn może mieć negatywny wpływ na płodność. Chyba jeszcze dużo w tym temacie jest do zbadania.
Drodzy, przy okzaji tematu ciążowego znowu poproszę Was o pomoc (już kilka razy bardzo pomogliście mi w badaniach, a pierwszy artykuł, wspominający o Waszej pomocy i opisujący wyniki, jakie dzięki Wam uzyskałem, jest już wysłany do rezcenzji). Prowadzimy aktualnie badania on-line adresowane do matek: Moje dziecko - moja historia. Jak zwykle badania anonimowe, 100% naukowe i "non-profit". Wypełnienie ankiety on-line trwa około 10 minut.
Byłbym bardzo wdzięczny, jeśli Drogie Mamy pomogłyby nam w tym projekcie - tu link do ankiety:
http://www.antrolab.pl/badania-wez-udzial/dziecko/
Serdecznie dziękuję!
Kilgore_Trout (Darek)
Arowana14, 10 stycznia 2017, 10:22
Nie wiem czy do zaburzeń dziecka doprowadzą, ale telefonu na pewno wpływają na samopoczucie matki. Ja w czasie ciąży miałam przy sobie odpromiennik /nazwa produktu/. Teraz też mam taki jeden w domu. Przed promieniowaniem trzeba się chronic.