Kolejny, tym razem przeciwcukrzycowy, powód, by jeść brokuły

| Zdrowie/uroda
vigilant20 (דָרוּך), CC

Skoncentrowany wyciąg z kiełków brokuła może pomóc pacjentom z cukrzycą typu 2. utrzymać prawidłowy poziom cukru.

Cukrzyca typu 2. występuje u ponad 300 mln osób na świecie. Ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek aż 15% z nich nie może jednak przyjmować metforminy. Szukając rozwiązania dla tej grupy chorych, zespół Anniki Axelsson z Centrum Diabetologicznego Uniwersytetu w Lund porównywał ekspresję genową chorej tkanki z sygnaturami substancji, które potencjalnie mogłyby zostać lekarstwami.

W oparciu o 50 genów autorzy publikacji z pisma Science Translational Medicine stworzyli sygnaturę cukrzycy typu 2. dla tkanki wątroby (to tutaj zachodzi bowiem glukoneogeneza, czyli enzymatyczny proces przekształcania niecukrowcowych prekursorów, np. aminokwasów, w glukozę). Następnie przeanalizowali bibliotekę 3852 związków, które potencjalnie mogłyby odwrócić chorobę.

Najlepiej wypadł sulforafan - izotiocyjanian występujący w warzywach krzyżowych, głównie brokułach. Okazało się, że hamował on produkcję glukozy w hodowlach hepatocytów i poprawiał tolerancję glukozy u szczurów na dietach wysokotłuszczowej i wysokofruktozowej. Oprócz tego 12-tygodniowe testy kliniczne z losowaniem do grup i placebo wykazały, że zawierający sulforafan wyciąg z kiełków brokuła był dobrze tolerowany i poprawiał stężenie glukozy na czczo oraz poziom hemoglobiny glikowanej HbA1C u pacjentów z otyłością i nieuregulowaną cukrzycą typu 2.

cukrzyca typu 2. kiełki brokuła wyciąg sulforafan tolerancja glukozy glukoneogeneza Annika Axelsson