Ocet z borówek amerykańskich poprawia pamięć, przynajmniej u myszy

| Psychologia
--b--, CC

Ocet z borówek amerykańskich (Vaccinium corymbosum) poprawia funkcjonowanie poznawcze myszy z amnezją wywołaną skopolaminą.

Ostatnie badania pokazały, że w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera występuje mniej neuroprzekaźnika acetylocholiny (ACh) oraz jej receptorów. Eksperymenty zademonstrowały również, że zablokowanie receptorów acetylocholiny zaburza pamięć i uczenie.

Powstały co prawda leki zahamowujące rozkład ACh, ale nie utrzymują się one zbyt długo w organizmie i mogą być toksyczne dla wątroby (hepatotoksyczne). Naturalne ekstrakty wydają się więc bezpieczniejszą opcją. Co ważne, fermentacja może zwiększyć bioaktywność niektórych wyciągów.

Zespół Beonga-Ou Lima postanowił więc sprawdzić, czy ocet z borówki wysokiej (amerykańskiej) zapobiegnie problemom poznawczym.

Ocet podawano myszom z amnezją wywołaną skopolaminą (skopolamina należy do substancji antycholinergicznych i blokuje działanie acetylocholiny w receptorze M). Okazało się, że ograniczał on rozkład acetylocholiny oraz zwiększał poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF).

By ocenić, jak terapia wpłynęła na funkcjonowanie poznawcze gryzoni, Koreańczycy sprawdzali, jak zwierzęta radzą sobie z labiryntami i testem unikania (w jednej z komór były one lekko rażone prądem).

Gryzonie z grupy octowej wypadały lepiej w obu zadaniach, co wskazuje, że ocet poprawiał ich pamięć krótkotrwałą.

Szczegółowe wyniki badania ukazały się w Journal of Agricultural and Food Chemistry.

demencja amnezja choroba Alzheimera skopolamina borówka amerykańska ocet Beong-Ou Lim