Związek z magnolii zwalcza raka kolczystokomórkowego
Honokiol, związek z kory magnolii, sprawdza się w walce z rakiem kolczystokomórkowym głowy i szyi.
Lignan (o wzorze sumarycznym C18H18O2) jest od dawna wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej, m.in. do leczenia lęku. Ostatnio naukowcy wykazali też, że zwalcza nowotwory. Wydaje się, że do zahamowania wzrostu i obkurczenia wielu typów guzów wykorzystuje wiele szlaków biochemicznych.
Akademicy z Veteran Afairs i Uniwersytetu Alabamy w Birmingham doszli ostatnio do tego, jak honokiol wpływa na raki kolczystokomórkowe głowy i szyi. Okazuje się, że blokuje receptor dla naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR). To istotne, bo wcześniejsze badania wykazały, że w niemal wszystkich komórkach raków kolczystokomórkowych występuje nadmierna ekspresja EGFR.
Amerykanie zademonstrowali, że honokiol wiąże się z EGFR silniej niż gefitynib.
W badaniach, w których wykorzystywano linie komórkowe pozyskane z ludzkich raków jamy ustnej, krtani, języka i gardła, lignan zawsze "wyłączał" nieprawidłowe komórki. Związek testowano również na guzach przeszczepionych myszom. Wyniki były podobne.
Dr Santosh K. Katiyar, główny autor studium, uważa, że honokiol można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami.
Komentarze (0)