Zdalne manipulowanie przedmiotami wg MIT-u

| Technologia
MIT

Specjaliści z Massachusetts Institute of Technology stworzyli Dotykowy Interfejs Użytkownika (Tangible User Interface - TUI), który pozwala na manipulowanie odległymi przedmiotami. Co prawda obecnie trudno wyobrazić sobie, do czego taki system może się przydać, jednak z pewnością jest to interesująca wprawka przed kolejnymi etapami rozwoju podobnych interfejsów.

Głównym elementem TUI jest microsoftowi Kinect, który odczytuje ruchy użytkownika. Dzięki niemu możemy sterować specjalną matą i za jej pośrednictwem manipulować umieszczonym na niej przedmiotem.

MIT

Cały system nazwano inFORM, a jego twórcy podkreślają, że brakuje mu zasadniczego elementu - zmysłu dotyku. Daniel Leithinger, jeden z projektantów inFORM zauważa, że obecnie projektanci mogą tworzyć znacznie bardziej interesujące rzeczy za pomocą grafiki niż sprzętu. W wyniku tego procesu nasze gadżety są wypierane przez wyświetlacze i stają się identycznymi czarnymi prostokątami, które praktycznie nie mają żadnych fizycznych manipulatorów. Dlatego właśnie BlackBerry odchodzi w zapomnienie - dodaje.
Na przedstawionym obok diagramie widzimy jak działa całość.

Kolumny  wysuwające się z maty zostały stworzone z polistyrenu, każda z  nich może unieść się na wysokość 10 centymetrów i podnieść ciężar o wadze 100 gramów.

inFORM Tangible User Interface Kinect interfejs dotykowy