Rekordowo długi łańcuch karbynu

| Technologia
ghutchis

Międzynarodowy zespół naukowy uzyskał stabilne łańcuchy karbynu w bardzo długich nanorurkach o podwójnych ścianach. Łańcuchy składają się z 6400 atomów węgla. Uczeni opracowali nowy sposób produkcji karbynu, czyli nieskończenie długich łąńcuchów atomów węgla o niezwykle interesujących właściwościach. Tym razem zdecydowano się na użycie nanorurek o podwójnych ścianach, gdyż karbyn jest bardzo niestabilny w warunkach naturalnych.

Węgiel występuje w bardzo różnych formach. Może być diamentem, grafitem, grafenem, fullerenem czy karbynem. Dotychczas, pomimo trwających od 50 lat badań, nie uzyskano jedynie prawdziwego karbynu, który powinien być strukturą dwuwymiarową. Pomimo użycia różnych metod stabilizujących najdłuższym karbynem, jaki dotychczas zsyntetyzowano, jest 44-atomowy łańcuch uzyskany w 2010 roku.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu, we współpracy z wieloma znanymi ośrodkami badawczymi, w tym z grupą profesora Angela Rubio z Uniwersytetu Kraju Basków, uzyskali karbyn o długości aż 6400 atomów. Ich osiągnięcie to ważny krok w kierunku stworzenia perfekcyjne liniowych łańcuchów węgla.

Badania teoretyczne wykazały, że karbyn powinien mieć niezwykle interesujące właściwości mechaniczne, różne od diamentu i grafenu, a jego właściwości elektroniczne powinny pozwolić na rozwój nowych urządzeń jak np. półprzewodników magnetycznych, akumulatorów o dużej gęstości czy urządzeń spintronicznych. Jednak, jak zauważają autorzy najnowszych badań, do zbudowania takich urządzeń konieczne było opracowanie sposobu na wyciągnięcie karbynu z chroniących go nanorurek i ustabilizowanie w jakimś płynnym środowisku.

karbyn węgiel nanorurka