Złodziej-kaszalot
Pierwszy raz w historii naukowcom z zespołu National Geographic udało się uwiecznić na filmie ujęcie, na którym wyraźnie widać, że posądzane od dawna o podkradanie zdobyczy rybakom kaszaloty, rzeczywiście tego dokonują. Wielkie ssaki nie są jedynymi zwierzętami, które łakomią się na owoce ludzkiej pracy, ale gracja i pomysłowość z jaką to robią, zadziwiła nawet najbardziej doświadczonych biologów morskich. Otóż Physeter catodon przegryzają sieci z jednej strony, podczas gdy drugi osobnik potrząsa nimi z drugiej, co przypomina strząsanie jabłek z drzewa.
Aż trudno uwierzyć, że do tej pory nie udało się sfilmować przedstawicieli gatunku, który uważany jest za posiadacza największego mózgu spośród wszystkich zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi, w trakcie owej czynności. Stało się tak ponieważ większość życia spędzają oni na głębokości dwóch kilometrów, gdzie kamery na niewiele się zdają. Tym razem wypłynęły na głębokość niespełna 100 metrów.
Kiedy zobaczyliśmy tę ogromną sylwetkę wpływającą w kadr, zamarliśmy na moment - mówi Aaron Thode, jeden z uczestników wyprawy, spędzimy wiele lat, aby zobaczyć coś takiego ponownie. Zwierzęta mogły bez przeszkód obchodzić się z sieciami, bez najmniejszego uszczerbku, wygląda na to, że jest to zachowanie ćwiczone od dawna. [Kaszaloty] nie są przystosowane do precyzyjnego operowania swoją ogromną głową, dlatego rozwiązanie z potrząsaniem, wydaje się być bardzo zgrabnym posunięciem - kończy Thode. Odkrycie zostało dokonane między innymi dzięki grantowi fundacji National Geographic, która współfinansowała także badania nad akustycznym pomiarem wielkości waleni.
Komentarze (6)
ФvХ, 31 maja 2009, 14:20
Przecież trzeba się najeść! Co w tym dziwnego?
odalisques, 31 maja 2009, 19:09
To strasznie fajnie, ale postanowili nie publikować tego materiału? News o sfilmowaniu kaszalota bez linku do sfilmowanego kaszalota raczej nie ma sensu.
mikroos, 31 maja 2009, 19:32
wprost przeciwnie, to ma ogromny sens Teraz jest news, a program na National Geographic Channel będzie za dwa miesiące A kasa leci do kieszonki... ;D Chociaż w przypadku NG nie mam im tego za złe - całość zysków przekazują na granty badawcze.
Casevil, 31 maja 2009, 20:45
"Otóż Physeter catodon przegryzają sieci z jednej strony, podczas gdy drugi osobnik potrząsa nimi z drugiej [...]" - "That's fuckin' teamwork!" =o
odalisques, 1 czerwca 2009, 14:36
Że dla nich ma sens to oczywiste, dla mnie nie ma
thibris, 2 czerwca 2009, 14:48
Lepszy rydz niż nic - lepiej poczytać o danym zjawisku, niż nie dowiedzieć się o nim nigdy, chyba że wykupimy abonament na NG
PS. Najważniejsze że nie było do tego fotki, jak oni to robią, bo i tak bym jej nie zobaczył