Koala szybko uczy się nowych sztuczek

| Nauki przyrodnicze
Rennett Stowe, CC

Koale potrafią się szybko nauczyć korzystania z przejść dla dzikich zwierząt.

Biolodzy z Griffith University przyglądali się poczynaniom torbaczy w pasie od przedmieść Brisbane po Gold Coast. Cathryn Dexter, Justin Scott i prof. Darryl Jones zweryfikowali 130 przejść przez ekotunel w czasie 30 miesięcy.

Australijczycy śledzili 72 osobniki żyjące w pobliżu 6 przejść, zainstalowanych przez rząd Queensland w latach 2010-13.

Spodziewaliśmy się, że minie trochę czasu, nim koale zaczną z nich korzystać. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu torbacze przechodziły nimi już po 3 tygodniach. Czy można więc nauczyć stare koale nowych trików? Tak, można. Przyznaję to jako czołowy sceptyk, który uważał, że nie są na tyle inteligentne - opowiada Jones.

Naukowcy uciekli się do szeregu różnych technologii, w tym kamer pułapkowych, obroży GPS, tagów RFID oraz nowych bezprzewodowych chipów identyfikacyjnych (wireless ID tags, WIDs), które działają jak tagi RFID, ale są wykrywane z o wiele większych odległości. WIDs opracowali 2 studenci z Griffith University - Rob Appleby i Jason Edgar.

Chodzi o upewnienie się, że koale korzystają z konstrukcji, które w teorii ułatwiają im przejście pod drogą. Ustalenie tego jest naprawdę trudne. Dostaje się zdjęcia, ale nie wiadomo [przecież], czy w każdym momencie jest to to samo zwierzę. Uciekając się do wielu technik naraz, jako pierwsi na świecie uzyskaliśmy ważne informacje.

Naprawdę chcieliśmy wiedzieć, co robią poszczególne koale, czy każdego dnia przechodzą pod drogą o tej samej porze.

Badania były finansowane przez Departament Transportu Queensland.

Zgodnie z przewidywaniami, natężenie ruchu w regionie Brisbane i Gold Coast ma w latach 2006-31 wzrosnąć o 19%.

Zespół prof. Jonesa poproszono o pomoc w zaprojektowaniu taniego rozwiązania (rząd stanu początkowo stawiał na specjalne płoty, ale jest bardzo ważne, by koale nadal mogły się przemieszczać; odgrodzenie w 2 lokalizacjach znacznie zmniejsza ich szanse na przeżycie). Zamiast budować nowe mosty, biolodzy zdecydowali się na modyfikację istniejących przepustów wodnych. Zbudowano wyniesione półki, które pomagały zwierzętom pokonać tunel suchą łapą.

Podczas testów okazało się, że z tuneli korzysta tylko ok. 21% oznakowanych koali. Kamery nagrały w nich również wiele innych zwierząt, w tym kolczakowate, oposy czy walabie.

Stałe niszczenie habitatu koali wywiera dużą presję na lokalne populacje. Ryzyko zderzenia z pojazdami jest uznawane za najważniejsze zjawisko zagrażające przetrwaniu torbaczy w tym regionie.

 

koala tunel przepust wodny przejście dla zwierząt Cathryn Dexter Justin Scott Darryl Jones