Skupienie na cechach obrazu pozwala kolibrom szybko latać

| Nauki przyrodnicze
Charlie Croskery

Dzięki odmiennemu przetwarzaniu informacji wzrokowych kolibry mogą sprawnie latać z dużymi prędkościami (niekiedy szybciej niż 50 km/h).

Ptaki latają szybciej niż owady, dlatego w przypadku zderzenia z różnymi obiektami, niebezpieczeństwo jest większe. Chcieliśmy [więc] sprawdzić, jak unikają kolizji [...] - opowiada dr Roslyn Dakin z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Kanadyjczycy umieszczali kolibry w 5,5-m tunelach i wyświetlali na ścianach różne wzory. Trajektorię lotu ptaków w tunelu śledzono za pomocą 8 kamer.

Wykorzystaliśmy pociąg kolibrów do słodzonej wody. Po jednej stronie tunelu umieściliśmy żerdź, a po drugiej pojnik. Ptaki latały w tę i z powrotem przez cały dzień. To pozwoliło nam przetestować różne bodźce wzrokowe - wyjaśnia prof. Douglas Altshuler.

Niewiele wiadomo o tym, jak ptaki posługują się wzrokiem w czasie lotu. Wiadomo jednak, że i pszczoły, i ludzie przetwarzają odległość, oceniając, jak szybko obiekt przesuwa się przez ich pole widzenia. Zauważając podczas jazdy samochodem, że słupy telefoniczne przemieszczają się szybko, a budynki wolniej, nasz mózg stwierdza np., że te pierwsze znajdują się bliżej, a te drugie - dalej.

Kiedy w tunelu symulowano kolibrom takie właśnie informacje, nie reagowały. Zespół Dakin zauważył jednak, że określając odległość, ptaki polegały na wielkości obiektu. Oznacza to, że gdy coś staje się większe, kolibry otrzymują sygnał, że się do tego zbliżają, gdy zaś maleje, stwierdzają, że odległość rośnie.

Powiększanie obiektu wskazuje, ile czasu zostało do zderzenia; nie trzeba przy tym nawet wiedzieć, jak duży jest ten obiekt. Być może pozwala to ptakom precyzyjniej unikać kolizji w wykorzystywanym przez nie szerokim zakresie prędkości lotu.

 

kolibry informacje wzrokowe przetwarzanie lot prędkość Roslyn Dakin