Składnik korzenia lukrecji zabezpiecza przed uszkodzeniami słonecznymi

| Zdrowie/uroda
petur r, CC

Likochalkon A (LicA) - flawonoid z korzenia lukrecji - chroni skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UV.

Odkryliśmy, że przeciwutleniający likochalkon A, główny składnik wyciągu z korzenia Glycyrrhiza inflata, chroni skórę przed uszkodzeniem przez ultrafiolet [...], wzmacniając jej własne systemy obronne. Ekstrakty roślinne mogą więc zapewnić ochronną tarczę, która wspiera i wychodzi poza zakres działania filtrów słonecznych [...] - przekonuje Gitta Neufang z Beiersdorf AG.

W ramach eksperymentów zespół Neufang wyekstrahował ludzkie komórki skóry i wystawił je na działanie światła (odpowiednio ustawiając parametry, symulowano ekspozycję słoneczną). Okazało się, że komórki potraktowane wcześniej likochalkonem A wytwarzały więcej przeciwutleniaczy, przez co w hodowli wykrywano mniej wolnych rodników oraz aktywowanych neutrofili. Wyniki wskazują, że LicA zabezpiecza przed stresem oksydacyjnym, aktywując ekspresję cytoochronnych enzymów II fazy.

Na dalszym etapie badania wewnętrzną stronę przedramienia zdrowych ochotników smarowano przez 2 tygodnie balsamem z likochalkonem A. Stwierdzono, że zabieg ten chronił skórę przed uszkodzeniami przez UV. Analiza ultrasłabej emisji fotonowej ze skóry napromieniowanej UVA ujawniła znaczący spadek luminescencji.

Niemcy uważają, że zastosowanie ekstraktu z korzenia lukrecji stymuluje własny system obronny skóry. Autorzy publikacji z Experimental Dermatology dodają, że łącząc wyciąg z tradycyjnymi filtrami anty-UV, można by zapewnić sobie nie tylko fizyczną, ale i biologiczną ochronę przed słońcem. Nie można bowiem zapominać, że nawet z najlepszym systemem filtrów (SPF50+) 2% fal UV nadal dociera do skóry i powoduje uszkodzenia.

likochalkon A Glycyrrhiza inflata lukrecja korzeń ekstrakt UV ochrona wolne rodniki uszkodzenie skóra Gitta Neufang