Niewidzialny dla dźwięku
W ubiegłym roku media obiegła wiadomość o stworzeniu metamateriałów, które mogą uczynić okryty nimi obiekt niewidzialnym. Tym razem hiszpańscy naukowcy opisali metamateriał nieprzenikalny dla fal dźwiękowych. Może on się przydać przy budowie domów, w których nie będą nam przeszkadzali hałasujący w nocy sąsiedzi, konstruowaniu hal koncertowych czy okrętów wojennych.
Matematyczne podstawy konstrukcji metamateriałów znane są od lat, jednak ich produkcja jest bardzo trudna. Hiszpanie twierdzą, że wiedzą, jak je stworzyć. Jose Sanchez-Dehesa z politechniki w Walencji, uważa, że metamateriał składający się z niewielkich cylindrów spowoduje, że dźwięk nie będzie go przenikał tylko opływał. Symulacje wykazały, że 200 warstw takiego metamateriału jest w stanie zatrzymać każdy dźwięk. Z kolei zmniejszając liczbę warstw można wyeliminować wybrane częstotliwości.
Doktor Sanchez-Dehesa chce teraz stworzyć opisany przez siebie metamateriał, by potwierdzić dane uzyskane z przeprowadzonych symulacji. Inni naukowcy, tacy jak profesor John Pendry z Imperial College London uważają, że wyprodukowanie metametariału nie jest konieczne do przeprowadzenia dowodu. Zdaniem Pendry'ego, to czego dokonał Hiszpan nie jest nierealaną teorią, nie wymaga to, byśmy dokonywali jakichś niezwykłych rzeczy. Ten metamateriał może być z łatwością wyprodukowany.
Co ważne, nieprzenikalny dla dźwięku metamateriał może w ciągu najbliższych lat trafić na rynek. Znajduje się on bowiem w znacznie bardziej zaawansowanej fazie rozwoju, niż metamateriały zapewniające niewidzialność.
Komentarze (4)
mikroos, 17 czerwca 2008, 20:31
Szkoda, że nie sprecyzowano, jaką grubość ma taki gotowy 200-warstwowy walec. Jeśli jest to wartość liczona w centymetrach, to dobrze - klastry takich "cegiełek" fantastycznie sprawdzałyby się jako ekrany akustyczne i mogłyby rzeczywiście przydać się do celów wymienionych w artykule. Gorzej, jeśli są większe, a zastosowania są wymienione jedynie dla jakiejś hipotetycznej, ulepszonej wersji takiej struktury.
syzu, 18 czerwca 2008, 09:57
Chciałbym siateczką z tego materiału pokryć obudowę zasilacza komputera w pracy jeśli potrafiłby przepuszczać powietrze. Wreszcie nie musiałbym słuchać odgłosu obracającego się wentylatora.
dirtymesucker, 18 czerwca 2008, 14:17
wyobraź sobie cichego seryjnego mordercę
syzu, 18 czerwca 2008, 16:17
Albo autostradę pokrytą taką powłoką niczym tunel.