Zależność między powierzchnią a populacją miasta nie zmieniła się od średniowiecza

| Humanistyka

Mimo ogromnych zmian ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w ciągu ostatnich 700 lat, pewne cechy miast pozostały niezmienne. Okazuje się np., że zarówno w średniowiecznych, jak i współczesnych europejskich realiach większe miasta mają większą gęstość zaludnienia niż mniejsze.

Może to sugerować, że ok. 1300 r. instytucje zachodnioeuropejskie nie ograniczały zasadniczo mieszania społeczności, integracji ekonomicznej czy swobodnego przepływu ludzi, idei oraz informacji.

Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE przekonują, że dynamika społeczna umożliwiana przez średniowieczne miasta była podobna do tej ze współczesnych miast.

Naukowcy analizowali dane ze 173 średniowiecznych miast z zachodniej Europy (we wszystkich liczebność populacji wynosiła >1.000, a w większości >5.000). Zauważyli, że wzorce grupowania społeczności w średniowiecznych stolicach Włoch, Francji i Belgii były statystycznie nierozróżnialne od o wiele młodszych miast.

Jak podkreśla Luís M.A. Bettencourt, współczesne i historyczne miasta różnią się na poziomie makro (instytucjonalnym). Z powodu podobieństwa zachowań z poziomu mikro i ich wpływu na większy system, to, co wiemy o dzisiejszych procesach urbanizacyjnych, może się odnosić do przeszłości.

miasto średniowiecze współczesne wielkość populacja Luís M.A. Bettencourt