Emocje mają przedłużony wpływ na mózg

| Psychologia
mararie, CC

Emocjonalne stany mózgu mogą się dość długo utrzymywać, wpływając na zapamiętywanie kolejnych, neutralnych, zdarzeń - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Prof. Lila Davachi przypomina, że emocjonalne doświadczenia są zapamiętywane lepiej od neutralnych. Eksperymenty jej zespołu pokazały, że podobnie dzieje się z niemocjonalnymi zdarzeniami następującymi po emocjonalnych.

Amerykanie pokazywali badanym serię wywołujących emocje zdjęć. Ok. 10-30 min później ochotnicy oglądali serię neutralnych fotografii. Inna grupa przyglądała się zdjęciom w odwrotnej kolejności (najpierw pokazywano im te neutralne). Naukowcy monitorowali reakcję skórno-galwaniczną oraz aktywność mózgu (fMRI). Po 6 godzinach wszyscy przeszli testy pamięciowe.

Okazało się, że osoby, które najpierw oglądały fotografie wywołujące emocje, pamiętały neutralne sceny lepiej niż ludzie, którzy zapoznawali się z nimi na początku. Wyjaśnienie tego uchwyciły skany z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Pokazały one bowiem, że stany mózgu związane z emocjonalnymi doświadczeniami utrzymywały się przez 20-30 min, wpływając na przetwarzanie i zapamiętywanie kolejnych (nieemocjonalnych) doświadczeń.

mózg stan emocjonalny przetwarzanie pamięć Lila Davachi