RNA może powstawać spontanicznie
Hipoteza tzw. świata RNA, zgodnie z którą pierwsze formy życia na Ziemi wykorzystywały cząsteczki RNA zarówno jako nośnik informacji genetycznej, jak i cząsteczki o charakterze enzymów, jest jedną z najpopularniejszych teorii dotyczących początków życia na naszej planecie. Najnowsze dane, dostarczone przez włoskich naukowców, dodatkowo umacniają wiarygodność tej hipotezy.
Zespół prof. Ernesto Di Mauro z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza analizował zachowanie cyklicznych nukleotydów - związków blisko spokrewnionych z jednostkami budulcowymi RNA. Włoscy naukowcy chcieli sprawdzić, czy cząsteczki tych substancji mogą przejść spontaniczną polimeryzację, której produktem byłyby cząsteczki RNA.
Jak wykazano podczas serii prostych eksperymentów, do samoczynnego zajścia syntezy RNA wystarczyło podgrzanie środowiska, w którym przebywały cykliczne nukleotydy. Po podgrzaniu wodnego roztworu tych cząsteczek do temperatur z zakresu od 40 do 90 °C okazało się, że możliwe jest powstanie polimerów RNA o długości przekraczającej 120 nukleotydów.
W badanych przypadkach zsyntetyzowane cząsteczki były co prawda zbudowane zaledwie z jednego typu nukleotydów (a nie z czterech, jak cząsteczki RNA występujące w organizmach żywych), lecz fakt zaobserwowania spontanicznej syntezy łańcuchów RNA oznacza przełom w badaniach zarówno nad chemicznymi właściwościami tego związku, jak i nad początkami życia na Ziemi.
Odkrycie dokonane przez zespół prof. Di Mauro jest kolejną ważną przesłanką na rzecz prawdziwości hipotezy o świecie RNA. Jest ono tym ważniejsze, że cykliczne nukleotydy także mogą powstawać spontanicznie, zaś substratami do ich syntezy są proste związki, które mogły występować na Ziemi kilka miliardów lat temu. Wiele wskazuje więc na to, że powstanie życia na naszej planecie zawdzięczamy... serii stosunkowo prostych reakcji chemicznych.
Komentarze (3)
Jurgi, 23 listopada 2009, 01:40
Każde takie odkrycie to kolejny gwóźdź do trumny kreacjonizmu. Bardzom rad.
Chętnie widziałbym kategorię z newsami tego typu.
inhet, 23 listopada 2009, 05:59
Ech, w końcu gnębienie kreacjonizmu nie jest zasadniczym celem nauki... Dla mnie tu ważniejsza jest wskazówka na temat lokalizacji świata RNA.
Jarek Duda, 23 listopada 2009, 08:12
Tyle że tego typu argumenty działają praktycznie tylko na ludzi którzy już wcześniej nie mieli co do tego wątpliwości ...
Jakoś nie czułem tego problemu dopóki nie porozmawiałem ostatnio ze swoją daleką kuzynką - z jednej strony bardzo inteligentna, wydała zbiorek wierszy, jeździła w liceum na międzynarodowe konferencje z fizyki ... z drugiej została wychowana na zielonoświątkowca (chyba dopiero w liceum poszła do szkoły) ... no i się dowiaduję że dinozaury to owszem żyły - przed potopem (z 5000 lat temu...), albo np. że mają teorię że to małpy pochodzą od ludzi uprawiających kazirodztwo (zresztą chyba nic dziwnego po tej arce...)
Problem w tym że tak ich wyszkolili że może nawet czasem przyjmie argument, np. uznają ewolucję wewnątrzgatunkową ... jednak całościowy obraz jest po prostu na nie odporny ...