Sygnał obejmujący cały mózg wspomaga pamięć

| Psychologia
Patrick Hoesly, CC

Naukowcy z Uniwersytetów w Bristolu i Maynooth wykazali, że w odpowiedzi na pobudzające lub wymagające uwagi sytuacje w mózgu wysyłany jest sygnał chemiczny o globalnym zasięgu.

Wyniki opisane na łamach Cell Reports mogą doprowadzić do opracowania nowych metod poprawy funkcjonowania poznawczego pacjentów z chorobą Alzheimera i schizofrenią czy wspomagania pamięci osób zdrowych.

Brytyjczycy analizowali, jak uwalnianie acetylocholiny zmienia się w ciągu doby. Okazało się wtedy, że szczyty przypadają na chwile, gdy mózg angażuje się w najbardziej wymagające intelektualnie zadania. Fluktuacje są skoordynowane, co przywodzi na myśl obejmujący całość mózgu sygnał, który ma zwiększyć możliwości poznawcze. "Piki" acetylocholiny wiążą się ze szczególnie ekscytującymi momentami, np. zdobywaniem nagrody.

Wyniki pokazują, jak stan mózgu jest na bieżąco regulowany i aktualizowany, tak by zoptymalizować kodowanie pamięciowe i funkcjonowanie poznawcze. Wiele obecnych i przyszłych metod leczenia różnych zaburzeń, w tym alzheimera czy schizofrenii, ma obierać na cel systemy chemiczne, np. acetylocholinergiczny, dlatego zrozumienie, kiedy są one aktywne i jak w związku z tym działają, będzie kluczowe dla ich rozwoju i zastosowań klinicznych - podkreśla prof. Jack Mellor.

Biorąc pod uwagę skutki demencji dla społeczeństwa, [...] wykorzystanie bioczujników działających w czasie rzeczywistym bardzo w porę pomogło lepiej nakreślić rolę [...] neurozwiązków związanych z pamięcią - podsumowuje John P. Lowry.

pamięć uwaga sygnał chemiczny acetylocholina Jack Mellor